sobota, 18 stycznia 2020

馃悾 Starosta przasnyski ostrzega: uwaga na zagro偶enie wirusem ptasiej grypy! 馃惀

W zwi膮zku z ryzykiem wyst膮pienia na terenie woj. mazowieckiego ognisk wirusa wysoce zjadliwej grypy ptak贸w (HPAI) starosta Krzysztof Bie艅kowski apeluje do hodowc贸w, w艂a艣cicieli drobiu oraz os贸b pracuj膮cym na fermach drobiu o zachowanie szczeg贸lnej ostro偶no艣ci i odpowiednich 艣rodk贸w higieny oraz bioasekuracji przy obs艂ugiwaniu drobiu.

S艂u偶by powiatowe i wojew贸dzkie s膮 w gotowo艣ci do podj臋cia ewentualnych dzia艂a艅 w przypadku wyst膮pienia zachorowania na obszarze Mazowsza – powiedzia艂 starosta Bie艅kowski. Niemniej apeluj臋 do hodowc贸w o zachowanie podstawowych zasady bezpiecze艅stwa biologicznego. Przypominam tak偶e o wykonywaniu szczepie艅 ochronnych przeciwko grypie sezonowej, szczeg贸lnie w艣r贸d pracownik贸w s艂u偶b i inspekcji, kt贸rzy mog膮 by膰 potencjalnie zaanga偶owane w likwidowanie ognisk ptasiej grypy – doda艂.

Na podstawie rozporz膮dzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 4 kwietnia 2017 r. w sprawie zarz膮dzenia 艣rodk贸w zwi膮zanych z wyst膮pieniem wysoce zjadliwej grypy ptak贸w do obowi膮zk贸w hodowc贸w nale偶y:

- Pozostawienie ptak贸w w zamkni臋ciu i wstrzymanie si臋 od wypuszczania ptak贸w na wybieg;

 - Zabezpieczenie paszy i 藕r贸d艂a wody przed dost臋pem zwierz膮t dzikich, w szczeg贸lno艣ci dzikiego ptactwa;

 - Karmienie i pojenie drobiu wewn膮trz budynk贸w inwentarskich;

- Stosowanie odzie偶y i obuwia ochronnego dedykowanego wy艂膮cznie do obs艂ugi drobiu;

- U偶ywanie odpowiednich 艣rodk贸w higieny, w tym mycie r膮k wod膮 z myd艂em przed wykonywaniem czynno艣ci zwi膮zanych z karmieniem i pojeniem ptak贸w.

Mazowiecki Wojew贸dzki Lekarz Weterynarii poleci艂 Powiatowym Lekarzom Weterynarii podj臋cie dzia艂a艅 prewencyjnych maj膮cych na celu ograniczenie mo偶liwo艣ci wnikni臋cia grypy ptak贸w do stad drobiu. Ponadto Powiatowi Lekarze Weterynarii zostali zobowi膮zani do przeprowadzenia kontroli gospodarstw utrzymuj膮cych dr贸b, celem weryfikacji spe艂niania wymaga艅 okre艣lonych we wskazanym wy偶ej rozporz膮dzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W sytuacji podejrzenia wyst膮pienia choroby zaka藕nej u drobiu, zgodnie z obowi膮zuj膮cym prawem, nale偶y poinformowa膰 odpowiednie osoby i instytucje (lekarza weterynarii prywatnej praktyki, powiatowego lekarza weterynarii, w贸jta / burmistrza / prezydenta miasta).

Z bada艅 przeprowadzonych przez Pa艅stwowy Instytut Weterynaryjny – Pa艅stwowy Instytut Badawczy w Pu艂awach wynika, 偶e wirus A/H5N8/, kt贸ry zaatakowa艂 stada drobiu hodowlanego w wojew贸dztwie lubelskim jest wysoce zjadliwy dla drobiu, ale nie patogenny dla ludzi.