wtorek, 28 stycznia 2020

Budżet obywatelski: potrzebny czy zbędny?

W piątek 24 stycznia 2020 roku na Zamku Książąt Mazowieckich w Ciechanowie odbyła się konferencja prasowa z udziałem Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika, Przedstawicieli Samorządu Powiatu Przasnyskiego: Starosty Powiatu Przasnyskiego Krzysztofa Bieńkowskiego, Wicestarosty Waldemara Trochimiuka, Skarbnik Powiatu Przasnyskiego Beaty Czaplickiej oraz m.in. radnego województwa mazowieckiego Konrada Wojnarowskiego.

W pierwszej części spotkania zawarto owocną umowę z Zarządem Powiatu Przasnyskiego na rozwój systemu informatycznego starostwa. Następnie omówiono budżet Województwa Mazowieckiego dla subregionu ciechanowskiego na rok 2020: na remonty i modernizacje dróg, szpitali i instytucji kultury władze Mazowsza przeznaczą blisko 77 mln zł. Podkreślono fakt, że budżet na 2020 rok jest największym budżetem w 21-letniej historii Mazowsza.

-Ten rok pokazał nam, jak duże jest zapotrzebowanie na programy wsparcia. Bardzo często bez naszych środków gminom czy powiatom nie udałoby się zrealizować wszystkich projektów. My wspieramy te inicjatywy, które służą przede wszystkim mieszkańcom Mazowsza – powiedział marszałek Adam Struzik.

Kolejnym etapem konferencji było omówienie pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Pod koniec stycznia ruszają spotkania z mieszkańcami, a już od początku marca Mazowszanie będą mogli zgłaszać swoje projekty. W puli jest 25 mln zł.
-Oddajemy głos mieszkańcom naszego województwa. Już niedługo ruszymy z naborem projektów. Chcemy zaktywizować naszych mieszkańców, a także dać im swobodę w wyborze najważniejszych dla nich przedsięwzięć. Czekamy na pomysły zarówno w zakresie budowy czy modernizacji nowych obiektów, jak i realizacji programów społecznych, wydarzeń kulturalnych. Badania profilaktyczne, plac zabaw, ścieżka edukacyjna, piknik rodzinny – to Mazowszanie wspólnie zadecydują, jak zmieni się ich najbliższe otoczenie – podkreśla marszałek Adam Struzik. - Zachęcam do aktywnego zgłaszania swoich projektów i głosowania w Budżecie Obywatelskim Mazowsza.
Mazowsze jest wśród pierwszych województw, które zdecydowały się na wprowadzenie budżetu obywatelskiego. Biorąc pod uwagę skalę województwa, będzie to duże wyzwanie organizacyjne.

Marszałek Struzik zaznaczył, że nie jest to obowiązek samorządów, lecz ich inicjatywa stworzona dla mieszkańców.
Coraz częściej uchwały w tej sprawie podejmują również samorządy powiatowe, co wzmacnia poczucie przynależności ich mieszkańców do lokalnej społeczności. Tak też stało się w powiecie przasnyskim pod koniec roku 2019. Podczas XV Sesji Rady Powiatu Przasnyskiego w dniu 27 listopada 2019 roku radni powiatowi, doskonale rozumiejąc potrzeby mieszkańców i licząc się z ich zdaniem, podjęli uchwałę w sprawie zasad i trybu przeprowadzania konsultacji społecznych w przedmiocie Budżetu Obywatelskiego Powiatu Przasnyskiego.

-Kto bogatemu zabroni? – tym ironicznym pytaniem Zenon Szczepankowski podsumował uchwałę regulującą budżet przeznaczony na potrzeby zgłaszane przez mieszkańców. Radny Szczepankowski jako jedyny nie zagłosował za przyjęciem uchwały regulującej budżet obywatelski w powiecie przasnyskim. Ostatecznie wstrzymał się od głosu. Pozostali radni zagłosowali za wprowadzeniem budżetu obywatelskiego. Dzięki jego wprowadzeniu mieszkańcy powiatu mogą wpływać na współrządzących i dysponować częścią budżetu samorządu.

Szczegółowe informacje na temat Budżetu Obywatelskiego Mazowsza można znaleźć na dedykowanej budżetowi stronie: www.bom.mazovia.pl, na której dostępny jest m.in. harmonogram, przykładowe projekty, a także formularze.