piątek, 31 stycznia 2020

Odsłonięcie pomnika Bronisława Matuszewskiego przed Centrum Aktywizacji Biznesu w Przasnyszu

31 stycznia 2020 roku o godzinie 12:30 przed Centrum Aktywizacji Biznesu w Przasnyszu miało miejsce uroczyste odsłonięcie pomnika Bronisława Matuszewskiego – burmistrza Przasnysza, który podźwignął miasto z wojennych ruin w latach 1918-1925. Jego postać znalazła się na postumencie jako podziękowanie za poświęcenie na rzecz rozwoju gospodarczego ziemi przasnyskiej. Pomnik ma przypominać nam o lokalnym urzędniku, który swoją pracą odbudował naszą małą ojczyznę.

Uroczystość odsłonięcia postumentu odbyła się przy udziale wojskowej asysty honorowej z 2. Ośrodka Radioelektronicznego w Przasnyszu. Pomnik został odsłonięty przez Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Bogdana Łasicę, Starostę Powiatu Przasnyskiego Krzysztofa Bieńkowskiego, Burmistrza Przasnysza Łukasza Chrostowskiego, Przewodniczącego Rady Powiatu Pawła Szczepkowskiego, Przewodniczącego Rady Miejskiej Wojciecha Długokęckiego oraz Roberta Kochańskiego - przedstawiciela Wojewody Mazowieckiego. Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki przysłał wiązankę kwiatów, którą w jego imieniu złożył pod pomnikiem starosta w asyście st. bryg. B. Łasicy. Paweł Szczepkowski złożył wiązankę od wiceministra Macieja Wąsika, zaś Robert Kochański od Wojewody Mazowieckiego Konstantego Radziwiłła Towarzyszyły im m.in. delegacje Starostwa Powiatowego w Przasnyszu, Miasta Przasnysz, Gminy Przasnysz i służb mundurowych. Wydarzenie uświetniała Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej w Przasnyszu.

Bronisław Matuszewski bez wątpienia jest postacią, która zapisała się w historii Przasnysza jako człowiek czynu. Urodził się w 1893 roku w rodzinie przasnyskich rolników. Ukończył 4-klasową szkołę miejską, której dyplom zapewniał uprawnienia urzędnicze i nauczycielskie na poziomie szkół elementarnych. W późniejszym czasie dokształcał się na kursach administracyjnych w Warszawie. Do I wojny światowej był urzędnikiem magistratu, w 1918 roku brał udział w wydarzeniach niepodległościowych, po czym został sekretarzem w Urzędzie Miasta. Dobrze orientował się w potrzebach Przasnysza, posiadał umiejętności z zakresu zarządzania. Wyróżniał się życzliwością wobec współmieszkańców.

W styczniu 1921 roku Rada Miejska wybrała Bronisława Matuszewskiego na burmistrza Przasnysza. Jego dążeniem było podniesienie miasta z gruzów, dostarczenie pracy bezrobotnym oraz zapewnienie mieszkań osobom pozostającym bez dachu nad głową. Pracował z oddaniem i kompetentnie, jemu zawdzięcza się sprawne kierowanie odbudową miasta, które podczas I wojny światowej uległo niemal całkowitemu zniszczeniu.

Burmistrz Matuszewski nawiązał wiele kontaktów z fachowcami z różnych dziedzin, których starał się zainteresować odbudową zniszczonego miasta. Potrafił przekonywać do współpracy i podjętych inicjatyw nawet osoby o rozbieżnych interesach. Dzięki niemu powiększono park miejski, wybudowano służący do dziś gmach szkoły, kino-teatr, remizę strażacką, hale sklepowe wokół ratusza, przebudowano ulice, poukładano chodniki, zamontowano oświetlenie oraz uzupełniono zieleń. Za jego czasów oddano do użytkowania Sejmikową Szkołę Rolniczą na Rudzie. Wśród jego zasług znajdują się również: osuszanie mokradeł, scalanie gruntów i podniesienie poziomu gospodarstw rolnych.

Burmistrz był bardzo zaangażowany w odbudowę Przasnysza: pozyskiwał fundusze z Warszawy, jeździł po pożyczki i kupował materiały budowlane. Dzielił czas na urzędowanie i doglądanie postępu prac.

Nagła śmierć przerwała pomyślnie rozpoczęty rozwój Przasnysza w pierwszym okresie powojennym. Bronisław Matuszewski zginął tragicznie w wypadku lotniczym 15 sierpnia 1925 roku. Po jego śmierci Przasnyszanie często przypominali jego ulubione powiedzenie „Mniej frazesów – więcej czynów”.

Postać Bronisława Matuszewskiego wpisuje się bezpośrednio w realizowany przez Powiat Przasnyski projekt Centrum Aktywizacji Biznesu, które może się stać „kołem zamachowym" rozwoju na terenie powiatu, wspomagając oraz polepszając obsługę osób związanych z przedsiębiorczością i rolnictwem. Nie ulega wątpliwości, że uwieczniono postać zasłużoną dla lokalnej społeczności, samorządności i aktywizacji naszego miasta powiatowego. Sprawny, lokalny samorządowiec może być wzorem dla kolejnych pokoleń mieszkańców powiatu w jaki sposób pobudzać do życia lokalną społeczność i gospodarkę. Pomnik ma przypominać, że warto podążać drogą ciężkiej pracy i ambitnych celów, by później ujrzeć ich efekty, które służą wszystkim.