czwartek, 7 marca 2019

Sprawozdanie z działalności Zarządu Powiatu

 Sprawozdanie z działalności Zarządu Powiatu 

Zapraszamy do zapoznania się ze sprawozdaniem z prac Zarządu Powiatu Przasnyskiego, przedstawionym przez Starostę Krzysztofa Bieńkowskiego 5 marca 2019, podczas IV Sesji Rady Powiatu:

 
Zarząd Powiatu na bieżąco realizował zadania postawione przez Radę Powiatu od ostatniej sesji. Podejmował też inicjatywy i decyzje w ramach swoich kompetencji. Nadzorował prace jednostek organizacyjnych podległych starostwu powiatowemu.


W grudniu podpisaliśmy z Miastem Przasnysz wstępne porozumienie, zgodnie z którym ewentualne zniesienie współwłasności hali sportowej przy ulicy Sadowej skutkować będzie przeznaczeniem przez Miasto Przasnysz przekazanych środków na remont Miejskiego Domu Kultury. Zgodnie z wyrokiem sądu z 26 lutego 2019 roku Powiat Przasnyski będzie jedynym właścicielem hali sportowej, a w zamian Miasto otrzyma kwotę miliona złotych spłaty współwłasności, który zostanie przeznaczony przez Miasto Przasnysz na remont siedziby Miejskiego Domu Kultury. Jest to również pozytywnie przyjęte przez władze miasta Przasnysz, które dzięki temu środki finansowe przeznaczane dotychczas na utrzymanie hali sportowej będą mogły zagospodarować na większe zaangażowanie w ofertę kulturalną MDK.

Zarząd Powiatu wsparł organizację przasnyskiego Orszaku Trzech Króli. Dzięki wsparciu impreza może się rozwijać i na trwale wpisuje się w ofertę wspólnego spędzenia tego święta dla mieszkańców powiatu. Starosta uczestniczył w orszaku, zrealizowano również reportaż z tego wydarzenia.

Z końcem grudnia zakupiliśmy mikrobus Peugeot Traveller na rzecz Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Kluczyki z dokumentacją zostały przekazane Komendantowi PSP gdzie mieści się wspomniane centrum. Wystąpiliśmy także do miasta i gminy Przasnysz o wsparcie zakupu wyposażenia i oznakowania samochodu.

Zarząd włączył się w organizację imprezy sportowej „Zimowy Maraton na Raty”, organizowanej na przasnyskim lotnisku w czasie zimowych weekendów. Impreza ma charakter otwarty i zachęca wszystkich mieszkańców do aktywnego trybu życia. Zachęcanie naszych mieszkańców do ruchu prowadzi do zmniejszenia liczby schorzeń, a co za tym idzie większej wydajności w pracy i nauce oraz mniejszych kosztów związanych z leczeniem.

Przedstawiciele Zarządu Powiatu 4 stycznia 2019 r. odwiedzili Zespół Medycznych Szkół Policealnych w Przasnyszu. Celem roboczej wizyty było zapoznanie się z zapleczem dydaktyczno-bytowym placówki oraz wypracowanie koncepcji w zakresie wykorzystania obiektów szkoły. Dodatkowo rozmawialiśmy z przedstawicielami trzech przasnyskich szkół gdzie prowadzone są już klasy liceum ogólnokształcącego. Nie widać konieczności tworzenia kolejnej szkoły tego typu. Z kolei przedstawiciele biznesu deklarują, że najbardziej potrzebują fachowców po szkołach technicznych i branżowych. Niestety umowa podpisana przez poprzedni Zarząd Powiatu zawężała wynajem powierzchni w Medyku tylko pod potrzeby utworzenia tam liceum. Dlatego doszliśmy do wniosku, że nie skonsumujemy tej umowy od września 2019 roku i wypowiemy ją. Pieniądze, które miały być przeznaczone na wynajem powierzchni chcemy przeznaczyć chociażby na zakup komputerów niezbędnych do klasopracowni ZSP w Przasnyszu. Zarząd Powiatu poważnie rozważa jak wesprzeć Urząd Marszałkowski w pełnym zagospodarowaniu budynku przy ulicy szpitalnej.

Zarząd Powiatu na bieżąco kontrolował stan utrzymania dróg w okresie zimy, tak by były one przejezdne. W związku z uwagami radnych powiatowych poleciliśmy również PZD by w wolnym czasie gdy nie ma śniegu usuwać zakrzaczenia przy drogach powiatowych. Jest to realizowane na bieżąco, choć na pewno nie wszystkie pobocza da się uporządkować od razu. Reagowaliśmy również na zgłoszenia mieszkańców dotyczące usterek oświetlenia i zalegających śmieci na strefie gospodarczej w Przasnyszu. Teren został uprzątnięty. Liczymy, że przejeżdżający tam mieszkańcy będą dbali o porządek i zgłaszali wszelkie oznaki wandalizmu.

Odbyłem również spotkanie z Komendantem Powiatowym Policji, w celu omówienia aktualnych spraw związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa w powiecie. Dodatkowo wstępnie omówiliśmy możliwość utworzenia Powiatowej Rady Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Ważnym wydarzeniem dla Policji w tym roku będzie również 100. rocznica jej utworzenia. Powiat Przasnyski powinien również włączyć się aktywnie w te obchody.

Nawiązaliśmy też współpracę z okolicznymi samorządami powiatowymi w celu wymiany doświadczeń i wzajemnego wsparcia w ewentualnych wspólnych projektach lub szerszej współpracy na rzecz naszego regionu. Odbyłem indywidualne spotkania ze starostami powiatów: ciechanowskiego, makowskiego, mławskiego, płońskiego i sierpeckiego. Jako przedstawiciel powiatu przasnyskiego uczestniczyłem w obradach Związku Powiatów Polskich, gdzie starostowie wybrali mnie na Wiceprzewodniczącego Konwentu Powiatów Mazowsza.

Aktywnie włączyliśmy się w akcje charytatywne „Szlachetna paczka” czy „WOŚP”. Pierwsza z nich dociera z pomocą do naszych mieszkańców, którzy potrzebują pomocy materialnej. Druga zaś pomaga w wyposażeniu naszego szpitala w nowy sprzęt medyczny, co odciąża budżet szpitala w zakresie zakupów.

Zorganizowałem również spotkanie przedstawicieli wszystkich gmin dotyczące inwestycji powiatowych i wspólnych inicjatyw. Wspólnie debatowaliśmy na temat bieżących wyzwań i problemów, z którymi mierzą się lokalne samorządy. Przedstawiciele poszczególnych samorządów zgłosili Zarządowi wiele potrzeb, w zakresie których oczekują pomocy i wsparcia ze strony powiatu. Są to często podstawowe potrzeby mieszkańców, jak na przykład dostęp do bieżącej wody. Choć potrzeby gmin są znaczne i pilne to Powiat związany jest rozpoczętymi inwestycjami, jak np. Edukacyjny Inkubator Przedsiębiorczości w Zdziwóju, rozpoczęta budowa obwodnicy w Chorzelach, uzbrojenie strefy w Chorzelach, planowany zalew w Chorzelach czy hala sportowa z płytą sztucznego lodowiska w Przasnyszu. W związku z tym mamy ograniczone możliwości, by wspierać inne projekty, których potrzebują mieszkańcy miast i gmin. Sam wkład własny w ramach realizowanych już umów, który musimy zabezpieczyć to ponad 35 milionów złotych, nie licząc nakładów własnych budowy zalewu w Chorzelach. Patrząc jednak na obecny stan konta powiatu około 29 milionów złotych, to wkłady własne do rozpoczętych już projektów znacznie przekraczają zgromadzone środki. Sytuacja finansowa ją zastaliśmy jest więc nieciekawa. Wkłady własne, które musimy ponieść w poszczególnych projektach inwestycyjnych przedstawiają się następująco:

-"Budowa układu drogowo-infrastrukturalnego terenów inwestycyjnych PSG Chorzele. Połączenie z kolejową siecią TEN-T"- ok. 15.520.000,00 zł
- "Dyfuzja procesów rozwojowych na terenie Północnego Mazowsza poprzez kompleksowe uzbrojenie terenów inwestycyjnych w północnej części powiatu przasnyskiego ETAP III - ok. 1.136.000,00 zł
- "Centrum Aktywizacji Biznesu- Remont i przebudowa z rozbudową budynku Starostwa Powiatowego w Przasnyszu z dostosowaniem jego części do wspomagania przedsiębiorczości oraz polepszenia obsługi procesów inwestycyjnych"- ok. 3.025.000,00 zł
- "Edukacyjny Inkubator Przedsiębiorczości w Zdziwóju Nowym i Zdziwóju Starym jako sposób na rewitalizację terenów wysiedlonych przez niemieckiego okupanta w czasie II wojny światowej"- ok. 2.739.000,00 zł
- "Budowa Hali Sportowej z płytą lodowiska przy Zespole Szkół Powiatowych w Przasnyszu"-13.846.000,00 zł

Dochodzą do tego ogromne problemy finansowe szpitala powiatowego, gdzie należności wymagalne przekroczyły 5,5 miliona złotych, a wierzyciele czekają na zapłatę za faktury niekiedy sprzed roku! Zresztą gdybyśmy nie zapłacili w tym roku różnicy pomiędzy startą szpitala, a amortyzacją to szpital z mocy przepisów musiałby być zlikwidowany lub przekształcony w spółkę. Nie chcemy doprowadzić do zamknięcia przasnyskiego szpitala stąd szereg działań z naszej strony, by tą tragiczną sytuację poprawić. W związku z tym trzykrotnie spotkałem się z kierownictwem Ministerstwa Zdrowia oraz dwukrotnie z kierownictwem NFZ. Sytuacja wielu szpitali powiatowych rysuje się w ciemnych barwach. Zakres działania wielu z nich ulegnie zmniejszeniu. Myślę, że przy obecnie funkcjonującym systemie również nasz szpital będzie się borykał z utratą znaczenia. Postęp technologiczny w medycynie światowej jest tak ogromny, że niewiele szpitali jest stać na najnowsze rozwiązania, a państwo chcąc zapewnić najnowocześniejszą opiekę w szpitalach skupia się na wybranej wąskiej grupie szpitali, tam gdzie jest duża liczba pacjentów – czyli w dużych ośrodkach miejskich. Nie mamy wpływu na politykę krajową dlatego musimy skupiać się na działaniach wspierających nasz szpital w warunkach, które są nam narzucone, również przez NFZ. Dlatego moje rozmowy z przedstawicielami MZ i NFZ dotyczyły przede wszystkim ukazania problemów naszego szpitala oraz problemów wielu szpitali powiatowych. W tych rozmowach byłem wspierany zarówno przez innych starostów jak również przez wiceszefa ogólnopolskiego związku szpitali powiatowych. Przekazałem również postulaty i pomysły na poprawę sytuacji szpitali. Udało się uzyskać również zapłatę za część nadwykonań, choć obecny system tego nie przewiduje. Przystępujemy do walki o kontrakt na funkcjonowanie Ośrodka Leczenia Uzależnień gdyż w konkursie ogłoszonym przez NFZ wygrały ośrodki prywatne, które dodatkowo utrzymują się z prywatnych opłat stąd są bardziej konkurencyjne od tych szpitalnych. Mam nadzieję, że mimo wszystko uda się wywalczyć jakieś środki z NFZ na realizację tych zadań. Wczoraj ukazała się informacja, że Minister Zdrowia zdecydował by operacje zaćmy były wykonywane bez limitów. Dla naszego szpitala to szansa na dodatkowe środki, które mogą się pojawić od kwietnia. Niestety szpital musi spełnić wymagania odgórne dotyczące chociażby remontu stacji uzdatniania wody co wiąże się z kosztem ponad 320 tysięcy złotych. Pracowaliśmy nad rozwiązaniami, by maksymalnie zmniejszyć te koszty. Być może właściwym rozwiązaniem będzie całościowy audyt w szpitalu, który wskaże nam kierunki możliwych oszczędności. Obawiam się jednak, że bez wzrostu składki zdrowotnej czyli tak naprawdę podatku, nie poprawi się sytuacja w ochronie zdrowia. Czy jednak jakikolwiek rząd zdecyduje się na to przy negatywnym nastawieniu Polaków do podwyższania podatków? Wątpię. Jesteśmy więc pod ścianą w przypadku naszego szpitala powiatowego. Musimy do niego sporo dopłacać w sytuacji gdy sami szukamy pieniędzy na inne wydatki. Dług księgowy szpitala zapisany w sprawozdaniach finansowych przekroczył już 18 milionów złotych i cały czas rośnie!

Zarząd zdecydował o zorganizowaniu I Amatorskich Zawodów Pływackich o puchar starosty, które zostały przeprowadzone na naszym basenie w Chorzelach. Impreza przyciągnęła wielu uczestników z powiatu i nie tylko, którzy przybyli na basen ze swoimi rodzinami i znajomymi. Uważam, że jest to dobra forma propagowania nie tylko zdrowego trybu życia, ale też promowania naszego basenu. Wkrótce musimy ogłosić też przetarg na operatora chorzelskiej pływalni. Obecnie do kwietnia br zarządzany jest on przez firmę PHU Urbankowski. Zarząd zleci też przed końcem okresu zarządzania sprawdzenie w jakim stanie technicznym jest obiekt. Mam nadzieję, że do przetargu stanie wiele podmiotów, w tym obecny zarządca i wyłonimy operatora na kolejny okres działalności. Zarząd zdecydował, że nie będzie podnosił cen za wejście na basen gdyż nawet przy obecnych stawkach ciężko jest zapewnić dużą frekwencję na basenie.

Spotykałem się również z parlamentarzystami oraz Wojewodą Mazowieckim w sprawie programów rządowych przeznaczonych dla samorządów. Powiat przasnyski będzie starał się maksymalnie korzystać z proponowanych środków na zaspokojenie potrzeb naszych mieszkańców. Dlatego już teraz trwa koncepcyjne opracowywanie przez PZD możliwych projektów, które chcemy złożyć w ramach dużego programu drogowego rządu dla samorządów.

Zarząd na bieżąco spotykał się również z samorządowcami, którzy zgłaszali uwagi i pomysły dotyczące przebudowy dróg wojewódzkich 544 i 614. Na ile było to możliwe uwzględniliśmy postulaty środowisk lokalnych. Najważniejszą jednak sprawą było domknięcie przygotowań i projektów tak, by podpisać umowy z Marszałkiem na ich realizację.

Wizytowaliśmy również wszystkie trwające budowy. Regularne spotkania z wykonawcami przedstawicieli zarządu i starostwa to podstawa właściwej realizacji projektów. Bez przeszkód przebiega realizacja projektu budowy hali sportowej z płytą lodowiska przy ZSP w Przasnyszu. Aktualnie rozebrane są budynki po warsztatach i rozpoczęto budowę fundamentów hali. Okazało się, że prawdopodobnie musimy liczyć się ze zmianą węzła ciepłowniczego, gdyż był on zlokalizowany w starym budynku, a musi być przeniesiony. Będzie się to prawdopodobnie wiązało z dodatkowymi, nieprzewidzianymi kosztami. Jeśli chodzi o budynek Centrum Aktywizacji Biznesu przy starostwie Zarząd Powiatu musiał podjąć decyzje o przeniesieniu niektórych wydziałów i siedziby PCPR w miejsca gdzie możliwa będzie realizacja zadań statutowych. Przy przebudowie naszego obiektu cześć pomieszczeń biurowych zostanie zlikwidowana, stąd wynika konieczność wyprowadzenia pracowników do innych lokali. Przy okazji budowy uwypuklił się problem bezpieczeństwa przeciwpożarowego w istniejącym budynku. Należy przeprowadzić szereg działań zalecanych w ekspertyzach, by budynek starostwa mógł w przyszłości nadal służyć mieszkańcom. Będzie się to wiązało ze znaczącymi wydatkami z budżetu powiatu, które będziemy musieli ponieść. Prace te nie zostały zaplanowane i wpisane do budżetu, dlatego w najbliższym czasie przedstawimy Radzie Powiatu potrzeby finansowe z tym związane i będziemy wnioskować o ujęcie ich w tegorocznym budżecie. Budowa nowej części budynku czyli tzw. Centrum Aktywizacji Biznesu przebiega zgodnie z planem. Inwestycja w Edukacyjny Inkubator Przedsiębiorczości w Zdziwóju (gmina Chorzele) przebiega również zgodnie z planem. Spotkałem się z mieszkańcami Zdziwója, którzy poprosili o informacje na temat przyszłości obiektu zaniepokojeni tym, że w obiekcie będzie przebywać tzw. trudna młodzież. Zapewniłem mieszkańców, że władze powiatu postarają się, by obecność nowej inwestycji nie przysporzyła im wielu kłopotów tylko wpłynęła na rozwój ich miejscowości. Mieszkańcy wioski powiedzieli, że sprzeciwiali się utworzenia ośrodka dla trudnej młodzieży i nikt na ich zastrzeżenia nie odpowiedział. Pozytywnie natomiast odebrali fakt pierwszego spotkania władz powiatu z lokalną społecznością w sprawie inwestycji. Kolejną inwestycją jaką prowadzimy jest uzbrojenie strefy gospodarczej w Chorzelach. Inwestycja w budowę 1 km bocznicy kolejowej idzie zgodnie z planem, choć jej koszt wyniósł więcej niż zakładano. Musimy cały czas dbać o to, by wykonać inwestycję w ramach tych samych środków i by spełniła ona swoją funkcję przydatności dla ewentualnych inwestorów. Budowa obwodnicy miejscowości Chorzele cały czas postępuje choć jeden z odcinków realizowany przez firmę mającą problemy finansowe nie jest już od roku budowany. Staramy się odebrać od wykonawcy, to co zostało wykonane dotychczas i ogłosić ponownie przetarg na dokończenie robót. Sytuacja jest skomplikowana, dlatego zwrócimy się do Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych o możliwość przedłużenia terminu realizacji przedsięwzięcia, gdyż nie z winy powiatu może dojść do przekroczenia wyznaczonych terminów. Generalnie w ostatnim czasie większość spraw związanych z tą inwestycją ma charakter sporów i mediacji prawnych, które prowadzi Powiatowy Zarząd Dróg z wykonawcami. Zakończyliśmy też przebudowę przeprawy mostowej na kanale Omulew - Płodownica, w ciągu drogi powiatowej nr 3208W. Na płyta mostu położna została nowa nawierzchnia asfaltowa. Mieszkańcy i radni gminy Chorzele prosili mnie o to już na początku kadencji gdyż musieli nadrabiać wiele kilometrów jeżdżąc objazdami. Inwestycja polegała na podniesieniu nośności mostu do kl. B, czyli do 40 ton, przebudowaniu, wzmocnieniu i pogrubieniu płyty pomostu, umieszczeniu kap chodnikowych, wykonanie korytek ściekowych i skarpowych, umocnieniu skarp, zamontowaniu barier ochronnych, zabezpieczeniu antykorozyjnym powierzchni betonowych i powierzchni stalowych. Ponadto przebudowano dojazdy do mostu. Powiat Przasnyski zrealizował zadanie pn. „Przebudowa drogi powiatowej nr 3238W Przasnysz – Leszno – Gostkowo – Karniewo – Przemiarowo na odcinku od km 4+710,00 do km 11+440”, na realizację którego pozyskał w roku 2018 dofinansowanie w formie dotacji celowej z budżetu państwa w ramach programu wieloletniego pn. „Program rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019” w kwocie 2 317 885,00 zł na podstawie umowy zawartej z Wojewodą Mazowieckim – Panem Zdzisławem Sipierą. Całkowity koszt zrealizowanego zadania to 4 772 128,71 zł.

W dniu 01.02.2019 r. postępowanie prowadzone w trybie przetargu nieograniczonego na realizację zamówienia pn. Mazowieckie Centrum Sportów Zimowych – rozbudowa istniejącego zbiornika retencyjnego bocznego wraz z budową górki zjazdowej w obszarze funkcjonalnym miasta Chorzele zostało unieważnione. Przed rozstrzygnięciem przetargu przeprowadzone zostało postępowanie kontrolne, w toku którego stwierdzono, że realizując postępowanie przetargowe naruszono art. 35 ust. 1 p.z.p. w zakresie ustalenia wartości zamówienia poprzez niedokonanie aktualizacji kosztorysu inwestorskiego. Ustalenia wartości zamówienia w przypadku robót budowlanych dokonuje się nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem wszczęcia postępowania, tymczasem dokumentacja przetargowa opierała się na kosztorysie z września 2017 r. Ponadto stwierdzono błędne oszacowanie wartości zamówienia, poprzez nieuwzględnienie kosztów budowy górki zjazdowej. Po dokonaniu aktualizacji kosztorysu inwestorskiego oraz oszacowaniu wartości robót w zakresie „Budowy górki zjazdowej wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną” łączna wartość szacunkowa wszystkich robót objętych przetargiem nieograniczonym przekroczy 26 mln zł, a więc postępowanie przetargowe winno zostać opublikowane w Urzędzie Publikacji Unii Europejskiej. Z przeprowadzonego postępowania kontrolnego wyraźnie wynika, że realizując przetarg doszłoby do naruszenia zasady konkurencyjności o której mowa w art. 7 p.z.p., gdyż z uwagi na wartość prawidłowo przeprowadzonego szacowania przetarg przeprowadzony winien zostać w trybie „unijnym”. Biorąc powyższe pod uwagę Starosta Przasnyski postępowanie przetargowe unieważnił. Jednocześnie Zarząd Powiatu zapewnia, że inwestycja będzie realizowana.

Zarząd Powiatu ogłosił również konkursy na zadania z zakresu upowszechniania kultury fizycznej i sportu; kultury i promocji dziedzictwa narodowego; edukacji publicznej oraz konkurs w zakresie kultury fizycznej i sportu na organizację powiatowych igrzysk młodzieży szkolnej. Komisje oceniły złożone oferty, a zarząd rozstrzygnął konkursy.

4 stycznia Zarząd Powiatu zatwierdził do realizacji projekt Powiatowego Urzędu Pracy w Przasnyszu p.n. „Aktywizacja osób w wieku 30 lat i więcej pozostających bez pracy w powiecie przasnyskim (III)”. Projekt realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014 – 2020, Oś priorytetowa VIII Rozwój rynku pracy; Działanie 8.1 – Aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych przez PUP. Realizowany w okresie 01.01.2019 – 31.12.2020 program opiewa na kwotę 2 443 365 zł. W jego ramach planuje się zaktywizowanych 116 osób ( 60 kobiet i 56 mężczyzn) powyżej 30 roku życia. Osoby muszą należeć do jednej z grup: 50 lat i powyżej; niepełnosprawni; długotrwale bezrobotni; osoby o niskich kwalifikacjach zawodowych; kobiety; mężczyźni w wieku 30 – 49 lat.
W 2019 roku:
1. 25 osób otrzyma jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej – 600.000 zł.
2. 20 osób zostanie skierowanych na wyposażone stanowisko pracy – 480.000 zł.
3. 10 osób rozpocznie zatrudnienie w ramach prac interwencyjnych – 62 875 zł.
W 2020 roku:
1. 29 osób otrzyma jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej – 696.000 zł.
2. 23 osoby zostaną skierowane na wyposażone stanowisko pracy – 552.000 zł.
3. 9 osób rozpocznie zatrudnienie w ramach prac interwencyjnych – 52 490 zł.

7 stycznia 2019 r. w Starostwie Powiatowym w Przasnyszu zorganizowałem spotkanie władz spółki Inea z przedstawicielami urzędów miast i gmin z terenu powiatu przasnyskiego. Spotkanie dotyczyło realizowanego przez spółkę projektu budowy sieci „ostatniej mili” na terenie subregionu ostrołęckiego. Zakłada on, że do roku 2020 większość obszaru powiatu przasnyskiego otrzyma dostęp do światłowodów oferujących przepustowość do 10 Gbit/s. Z oferty dostępu do internetu będą mogły bezpłatnie skorzystać państwowe placówki oświatowe oraz na warunkach komercyjnych gospodarstwa domowe oraz przedsiębiorstwa. Przedsięwzięcie zakłada, że co najmniej 3 768 gospodarstw domowych z terenu powiatu przasnyskiego zostanie podłączonych do szybkiego internetu. Lokalizację punktów dostępowych określi spółka we współpracy z poszczególnymi urzędami miast i gmin. Firma zapewniła, że możliwe będzie poszerzenie projektu i rozszerzenia dostępu do światłowodu, jeśli gminy naszego powiatu obniżą opłaty za zajęcie pasa drogowego dla rozprowadzania światłowodu.

Uczestniczyłem w dwóch spotkaniach organizowanych przez Mazowiecką Izbę Gospodarczą. Spotkania z przedsiębiorcami wykorzystuję do promocji przasnyskiej strefy gospodarczej. Utrzymywanie stałego kontaktu z przedsiębiorcami będzie priorytetem naszych działań.

24 stycznia 2019 roku zorganizowaliśmy wraz z gminą Krzynowłoga Mała Konferencję Samorządową dotyczącą lokalnych problemów samorządowych a także prezentującą ofertę Agencji Rozwoju Mazowsza oraz Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Noworoczne spotkanie samorządowców, przedsiębiorców, parlamentarzystów i społeczności lokalnej było też okazją do wręczenia podziękowań dla AMK Rzemieślnik oraz wręczenia stypendiów dla naszych studentów.

Z końcem stycznia podpisaliśmy Akt Notarialny z Politechniką Warszawską dotyczący sprzedaży terenu lotniska w Sierakowie na potrzeby projektu Poligonu Doświadczalno-Wdrożeniowego. Czekamy teraz na podpisanie aktów końcowych po rezygnacji z pierwokupu przez gminę Przasnysz.

14 lutego 2019 r. w hali sportowej przy ul. Sadowej w Przasnyszu licznie przybyli rolnicy z terenu powiatu mieli okazje poznać najnowsze technologie stosowanymi w uprawach rolnych. Okazją do tego była konferencja zorganizowana przez Regionalny Ośrodek Rozwoju Rolnictwa w Przasnyszu pod patronatem Starosty Przasnyskiego. W konferencji aktywnie uczestniczyli również przedstawiciele Politechniki Warszawskiej, którzy realizują projekt Poligonu Doświadczalno-Wdrożeniowego w Przasnyszu.

Wprowadziliśmy na naszej stronie internetowej kalendarz imprez i wydarzeń. Mam nadzieję, że pozwoli on samorządom w sprawnym zarządzaniu imprezami organizowanymi na naszym terenie, a mieszkańcom ułatwi przegląd wydarzeń z całego powiatu. Poprosiliśmy wszystkie gminy by przesyłały do naszego referatu promocji wszystkie wydarzenia, tak by w jednym miejscu można było je zaprezentować jako wspólną ofertę dla mieszkańców powiatu i gości zewnętrznych. Mamy nadzieję, że ta zmiana okaże się przydatna i przyciągnie zainteresowanych nie tylko na imprezy i wydarzenia, ale również do zwiedzania naszych pięknych okolic.

18 lutego uczestniczyłem w otwartym spotkaniu z ministrem środowiska dotyczącym programu „Czyste Powietrze”. W ramach uzgodnień z Ministerstwem Środowiska zgodziłem się udostępnić lokal na potrzeby pracownika ministerstwa lub Funduszu Ochrony Środowiska. Oddelegowany pracownik, odpowiadałby za realizację programu na terenie naszego powiatu. Byłoby to z korzyścią dla naszych mieszkańców. Nie mam jeszcze odpowiedzi kiedy miałby być zatrudniony pracownik obsługujący program w naszym powiecie.

Wystąpiłem również do krajowych instytucji wsparcia i otoczenia biznesu z propozycją zintensyfikowania współpracy w zakresie promocji terenów inwestycyjnych powiatu przasnyskiego i pozyskiwania nowych inwestorów krajowych i zagranicznych, których bardzo potrzebuje nasz region. Zaprezentowałem aktualną ofertę inwestycyjną naszego powiatu licząc na wsparcie naszych starań o tworzenie kolejnych miejsc pracy. W Przasnyskiej Strefie Gospodarczej w Sierakowie oferujemy obecnie działki inwestycyjne zlokalizowane w dwóch obszarach: - Specjalnej Strefie Ekonomicznej, znajdującej się obecnie w zarządzie Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej – 69 działek – łącznie 41,1793 ha; oraz w pozostałym obszarze inwestycyjnym – 61 działek – łącznie 55,2735 ha. W podstrefie chorzelskiej powiat oferuje 2 obszary inwestycyjne: - 10 działek o pow. ok.18,8 ha zlokalizowanych na terenie Podstrefy PSG oraz 13 działek o pow. ok. 33 ha zlokalizowanych przy budowanej obwodnicy miasta Chorzele, przeznaczonych pod działalność przemysłowo – składowo – usługową.

Prowadzę też dialog i zachęcam także by Ministerstwo Obrony Narodowej wraz z dowództwem Wojska Polskiego miało na uwadze rozwój przasnyskiej jednostki wojskowej. Każde miejsce pracy powstające w naszym powiecie jest nam bardzo potrzebne niezależnie od tego czy powstaje w sektorze prywatnym czy publicznym.

Z okazji Narodowego Dnia pamięci „Żołnierzy Wyklętych” zorganizowaliśmy rajd pieszy dla młodzieży szkół powiatowych. Rajd we współpracy z szkołami oraz Nadleśnictwem Przasnysz zorganizowaliśmy w Górach Dębowych. Frekwencja pozytywnie nas zaskoczyła. Obecni byli młodzi ludzie ze szkół przasnyskich, z Chorzel czy Jednorożca. Była też grupa uczniów z Czernic Borowych. W przyszłym roku zachęceni zaangażowaniem młodych ludzi rozszerzymy formułę rajdu o „bieg partyzanta”. Jest to lekcja patriotyzmu jak również hartu ducha młodych ludzi. Serdecznie dziękuję przy tej okazji opiekunom.

Współorganizowaliśmy wraz z Miastem Przasnysz i Dowódcą 2 OREL przasnyski bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych. 3 marca przasnyskimi ulicami pobiegło wielu żołnierzy jak i mieszkańców naszego powiatu.

Uczestniczyłem w Walnym Zgromadzeniu Koła Polskiego Związku Wędkarskiego nr 66 w Przasnyszu. Złożyłem propozycję, by Koło zorganizował zawody wędkarskie o puchar Starosty Przasnyskiego. Władze Koła mają poczynić w tym zakresie starania.

Krzysztof Bieńkowski
Starosta Przasnyski