wtorek, 15 marca 2022

Sobotnie spotkanie informacyjne dla uchodźców z Ukrainy



W sobotę 12 marca 2022 r. samorząd miejski zorganizował spotkanie informacyjne dla obywateli Ukrainy, przybyłych do Przasnysza i powiatu. W gościnnych murach Szkoły Podstawowej nr 2 ukraińskie rodziny miały możliwość rozmowy z przedstawicielami władz samorządowych, poznały możliwości wsparcia, ofertę miejskich i powiatowych placówek edukacyjnych oraz uzyskały odpowiedzi na nurtujące ich pytania.

Spotkanie miało na celu przekazanie najważniejszych informacji, zapewnienie o pomocy i poznanie najpilniejszych potrzeb uchodźców. Przedstawiono m.in. formy wsparcia proponowane przez: Starostwo Powiatowe w Przasnyszu, Powiatowy Urząd Pracy, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Przasnyszu, Urząd Miasta Przasnysz, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Przasnyszu oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Podczas spotkania specjaliści wytłumaczyli, jakie kroki warto podjąć, podpowiedzieli na jaką pomoc samorządów, szkół i innych instytucji mogą liczyć obywatele Ukrainy.

Spotkanie na sali gimnastycznej zgromadziło kilkaset osób i dużą liczbę dzieci, dla których przygotowano kącik zabaw, słodki poczęstunek i zapewniono zabawę z animatorami. Dorośli mogli skorzystać ze stoisk szeregu placówek i instytucji, a ich pracownicy byli dostępni do czasu, aż wszystkie pytania i wątpliwości zostały wyjaśnione. O przełamanie bariery językowej zadbali tłumacze, oznaczeni odblaskowymi opaskami na ramieniu.

Gości z Ukrainy powitał Burmistrz Miasta Przasnysz Łukasz Chrostowski, zapewniając, że są wśród przyjaciół i mogą się czuć w Polsce bezpiecznie.

- Wspólnie z Panem Starostą zorganizowaliśmy to spotkanie, aby opowiedzieć, jak możecie uzyskać pomoc, jak pracują nasze instytucje oraz opowiedzieć o współpracy z nami w Mieście i Powiecie Przasnyskim. Są tutaj przedstawiciele wszystkich najważniejszych instytucji oraz prawnicy, którzy będą bezpłatnie świadczyć pomoc. Przede wszystkim zależy nam jednak na tym, abyśmy się wspólnie poznali - mówił Łukasz Chrostowski.

- Witam Was serdecznie drodzy bracia Ukraińcy. Chcemy, żeby powiat przasnyski był dla was dobrym, przyjaznym miejscem do życia — kontynuował Starosta Krzysztof Bieńkowski. - Wiemy, że w Waszym kraju jest bardzo ciężko, ale postaramy się, abyście znaleźli tutaj wytchnienie, pracę i szkołę dla swoich dzieci. Część z Was mieszka w hotelu prowadzonym przez Powiat Przasnyski, bardzo wielu mieszka u osób prywatnych, ale jako władze samorządowe postaramy się wszystkim wyjść naprzeciw. Zarówno dla Was, jak i dla nas jest to sytuacja niespodziewana, dlatego prosimy o wyrozumiałość. Nie wszystko nam się uda, nie wszystko będzie idealnie, ale zapewniam, że będziemy Was traktować jak braci i siostry. Mamy do dyspozycji szkoły podstawowe i średnie dla Waszych dzieci, mamy też instytucje, które pomagają w codziennym życiu i znalezieniu pracy. Witamy Was serdecznie i przytulamy Was do serca — mówił Starosta.

Ukraińskie rodziny uzyskały informacje o możliwości pomocy w obszarach prawnych, edukacyjnych, zdrowotnych, psychologicznych i komunikacyjnych. Podczas spotkania zebrano także informacje o najbardziej pilnych potrzebach i omówiono perspektywy dalszego wsparcia.

Przypomnijmy, że Sejm i Senat przyjęły specustawę, regulującą m.in. kwestie związane z legalnością pobytu ukraińskich uchodźców w Polsce, a także udzielaną im pomocą. Zgodnie z regulacją, ukraińscy uchodźcy będą mogli m.in. otrzymać numer PESEL, a ich pobyt w naszym kraju będzie uznawany za legalny przez 18 miesięcy.

Zgodnie z ustawą, osobom, które zapewnią zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy, uciekającym przed wojną, wypłacane będą świadczenia w wysokości 40 zł dziennie, czyli ok. 1 200 zł miesięcznie. Świadczenia będą wypłacane maksymalnie przez 60 dni. Pierwszym wsparciem dla uchodźców z Ukrainy ma być jednorazowa wypłata w wysokości 300 zł; będą mogli oni korzystać także z innych dostępnych w Polsce świadczeń socjalnych.

Ustawa ma ułatwić uchodźcom życie w naszym kraju w wielu sferach: edukacji, pracy i uzyskaniu pomocy społecznej.

Obywatele Ukrainy są uprawnieni w Polsce do opieki medycznej obejmującej świadczenia opieki zdrowotnej na zasadach i w zakresie, w jakim przysługuje on osobom objętym ubezpieczeniem zdrowotnym.

Pod numerem telefonu 800 190 590 działa całodobowa infolinia, a jej konsultanci udzielają informacji o świadczeniach zdrowotnych w języku ukraińskim.