poniedziałek, 19 kwietnia 2021

Pilotażowy Punkt Szczepień Powszechnych w Przasnyszu już otwarty! Zaszczep się z marszu!


 
19 kwietnia 2021 roku w Hali Sportowej przy Zespole Szkół Powiatowych w Przasnyszu został uruchomiony pilotażowy Punkt Szczepień Powszechnych - pierwszy taki w województwie mazowieckim, w którym wykonywanych będzie 200 szczepień dziennie. Lokalizacja została zaproponowana przez Krzysztofa Bieńkowskiego, Starostę Przasnyskiego. Łącznie na Mazowszu powstanie ponad 40 Punktów Szczepień Powszechnych, uzupełniających sieć dotychczasowych Punktów Szczepień Populacyjnych. Pozwoli to na przyspieszenie realizacji Narodowego Programu Szczepień. Obecnie w naszym województwie działa ponad 900 punktów szczepień, w których wykonano już łącznie 1 283 013 szczepień, w tym 943 099 pierwszą dawką (stan na 15 kwietnia br.).

W dniu otwarcia pilotażowego Punktu Szczepień Powszechnych w województwie mazowieckim odbyła się konferencja prasowa z udziałem: Macieja Wąsika - Sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, Konstantego Radziwiłła - Wojewody Mazowieckiego, Krzysztofa Bieńkowskiego - Starosty Przasnyskiego, Zbigniewa Terka - Dyrektora Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ oraz Grzegorza Magnuszewskiego - Dyrektora Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Przasnyszu. W spotkaniu uczestniczyli również: Marcin Grabowski – Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Ostrołęce, Paweł Szczepkowski – Przewodniczący Rady Powiatu Przasnyskiego oraz przedstawiciele mediów lokalnych, regionalnych oraz ogólnopolskich.

- Serdecznie dziękuję samorządowcom za zaangażowanie przy tworzeniu Punktów Szczepień Powszechnych. Powstanie tych punktów pozwoli na znaczne przyspieszenie procesu szczepień w województwie mazowieckim, jak i w całej Polsce. Naszym priorytetem jest, aby w krótkim czasie udało się zaszczepić, jak najwięcej osób, co pozwoli nam na powrót do normalności – powiedział Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

- Jako samorząd powiatowy staramy się wykonywać trudne zadania z myślą o zdrowiu i życiu naszych mieszkańców. Bardzo się cieszymy, że w powiecie przasnyskim powstał jeden z pierwszych na Mazowszu Punkt Szczepień Powszechnych, dzięki czemu będziemy mogli sprawniej zaszczepić większą liczbę osób, niż zostało to wcześniej przewidziane. Czujemy się wyróżnieni możliwością bycia liderem nowych rozwiązań w walce z koronawirusem – powiedział Starosta Przasnyski Krzysztof Bieńkowski.

Punkt Szczepień Powszechnych w Przasnyszu przy ul. Sadowej 5 jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 18:00 oraz w soboty od 8:00 do 16:00. W pierwszym dniu funkcjonowania punktu mieszkańcy powiatu bardzo chętnie zgłaszali się w celu zapisania się na szczepienie bądź przyjęcie pierwszej dawki – bez czekania, dosłownie „z marszu”, bez kolejki. Warunkiem jest wcześniej zadeklarowana chęć zaszczepienia. W innym przypadku - bez deklaracji - pacjent rejestrowany jest na dany termin. Tym sposobem poziom wyszczepień przeciw COVID-19 w powiecie przasnyskim ulegnie podwyższeniu.

Proces lokalizacji nowych punktów został poprzedzony przeprowadzoną przez Narodowy Fundusz Zdrowia dla całego kraju analizą poziomu wyszczepień w poszczególnych miastach i powiatach. Jednym z założeń Rządu jest bowiem równomierny przebieg i poziom wyszczepienia. Stąd szczególną uwagę zwrócono na te powiaty, w których przewidywany czas na wyszczepienie całej populacji jest znacznie dłuższy, niż przyjęty dla całego kraju. Nowe punkty są tworzone m.in. w budynkach z dobrą lokalizacją oraz odpowiednią infrastrukturą (szkoły, domy kultury, hale sportowe itp.). Dzięki nowym rozwiązaniom będzie możliwość wykonania znacznie większej liczby szczepień niż dotychczas. W Punktach Szczepień Powszechnych zlokalizowanych w miastach do 50 tys. mieszkańców każdego dnia będzie wykonywanych ok. 200 iniekcji. Punkty w miastach pow. 50 tys. mieszkańców mają mieć wydajność na poziomie minimum 500 dawek dziennie.

Punkty Szczepień Powszechnych są organizowane przez jednostki samorządu terytorialnego we współpracy z podmiotem wykonującym działalność leczniczą, na polecenie Wojewody, w punkcie zatwierdzonym przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Każdy powiat może zwrócić się do Wojewody o jednorazową dotację w wysokości 5 tys. zł na utworzenie jednego nowego Punktu Szczepień Powszechnych. Za same szczepienia płaci Narodowy Fundusz Zdrowia wg stawki, jak dla wszystkich Punktów Szczepień Populacyjnych, podmiotowi medycznemu odpowiadającemu za punkt szczepień. Pozostałe środki i zasoby powinny być udostępnione przez jednostki samorządu terytorialnego lub podmiot wykonujący działalność leczniczą w zależności od ustaleń pomiędzy tymi podmiotami. Nie ma potrzeby budowania zaawansowanych konstrukcji – powinno się wykorzystywać zasoby pozostające w dyspozycji samorządu i podległych jednostek.