wtorek, 17 września 2019

Wyjątkowe Dożynki Powiatowo-Gminne w Świętym Miejscu. Piękna pogoda i tłumy gości – część I

15 września 2019 r. na placu przykościelnym Kościoła w Świętym Miejscu obyło się Powiatowo – Gminne Święto Plonów. Gospodarzami uroczystości byli: Krzysztof Bieńkowski – Starosta Przasnyski oraz Grażyna Wróblewska – Wójt Gminy Przasnysz, Zgromadzeni goście wspólnie uczcili trud i ciężką pracę rolników. Dożynkom towarzyszyło wiele atrakcji, m.in. konkursy, prezentacje sołectw gminy Przasnysz, atrakcje dla dzieci, a także koncerty gwiazd disco polo.

Podczas tegorocznych dożynek gmina Przasnysz, we współpracy z pasieką „Słodka Dąbrówka” Pana Daniela Bodziaka, zorganizowała stoisko tematyczne związane z pszczelarstwem. Wystawa miała charakter edukacyjno-informacyjny i dotyczyła życia pszczół, jego zorganizowania, roli pszczół w środowisku oraz problemu ginięcia pszczół i jego konsekwencji.

W kościele parafialnym w Świętym Miejscu wystawiono prace poświęcone Świętemu Stanisławowi Kostce. Na wystawie, w związku z 450 rocznicą śmierci Świętego, prezentowane były prace, które napłynęły na konkurs zorganizowany przez Społeczny Komitet Organizacyjny we współpracy z Fundacją „Scalam Prostujmy drogi życia” oraz miastem Przasnysz, gminą Przasnysz, gminą Czernice Borowe i przasnyskim starostwem.

Konkurs kierowany był do młodzieży z całego terenu powiatu Przasnyskiego i Diecezji Płockiej. Kapituła Konkursu wyłoniła grono laureatów, którym w nagrodę ufundowano wycieczkę autokarową śladami Świętego Stanisława Kostki. Wyruszono z Rostkowa miejsca urodzin Świętego Stasia Kostki, a punktem kulminacyjnym była msza w kościele Św. Andrzeja na Kwirynale w Rzymie, gdzie znajduje się jego grób.

W kościele prezentowana była również wystawa przygotowana jest przez Szkołę Podstawową w Nowej Krepie, poświęcona Kardynałowi Aleksandrowi Kakowskiemu, pochodzącemu z pobliskich Dębin, ostatniemu Prymasowi Królestwa Polskiego, członkowi Rady Regencyjnej, twórcy Caritas i Akcji Katolickiej. Gorącemu patriocie, który zasłynął niezłomną postawą podczas nawałnicy bolszewickiej w 1920 r., budowniczemu wielu kościołów.

Uroczystości dożynkowe rozpoczął korowód prowadzony przez Orkiestrę Dętą w Starej Krępie oraz starostów dożynkowych reprezentujących samorząd powiatowy - Państwa Agnieszkę i Jarosława Szemplińskich oraz gminny - Państwa Jadwigę i Andrzeja Czaplickich.

Wzięły w nim udział delegacje: Powiatu Przasnyskiego, Miasta Przasnysz, Gminy Czernice Borowe, Gminy Krzynowłoga Mała, Gminy Jednorożec, Gminy Krasne, Sołectwa z gminy Przasnysz: Bartniki, Bogate, Dębiny, Dobrzankowo, Emowo, Golany, Gostkowo, Grabowo, Helenowo Nowe, Karwacz, Kijewice, Stara Krępa, Leszno, Osówiec Kmiecy, Osówiec Szlachecki, Sątrzaska, Szla, Wielodróż, Lipa, Obórki oraz parafia Skierkowizna.

W stronę ołtarza udał się również Jego Ekscelencja ks. Biskup Mirosław Milewski, który celebrował Mszę Świętą Dziękczynną, a także  proboszcz Parafii Święte Miejsce ksiądz Jacek Daszkowski w asyście księży oraz samorządowców, na czele ze Starostą Powiatu Przasnyskiego Krzysztofem Bieńkowskim i Wójtem Gminy Przasnysz Grażyną Wróblewską.

Delegacje niosły wieńce i chleby dożynkowe, które zostały poświęcone przed modlitwą wiernych i podczas Ofiarowania. Poświęcone chleby, starostowie dożynkowi oraz włodarze samorządów powiatowego i gminnego podzielili po mszy Św. ze wszystkimi zgromadzonymi na uroczystości.