środa, 2 września 2020

Powiat Przasnyski upamiętnił 81. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej

1 września 2020 roku minęło 81 lat od zbrodniczej napaści Niemiec na Polskę, kiedy to  niemiecki pancernik szkolny Schleswig-Holstein ostrzelał polską składnicę wojskową na Westerplatte. To wydarzenie stało się symbolem wybuchu II Wojny Światowej. Jak co roku przedstawiciele samorządu Powiatu Przasnyskiego wraz z zaproszonymi delegacjami związków, samorządów, szkół, organizacji i stowarzyszeń oddali hołd poległym żołnierzom, którzy ponad osiemdziesiąt lat temu stanęli w obronie Ojczyzny.

Uroczystości rozpoczęła Msza Święta w intencji Ojczyzny w kościele pw. Św. Wojciecha w Przasnyszu, którą odprawił ks. prał. dr Andrzej Maciejewski. Następnie delegacje uczestniczące w uroczystościach  przy akompaniamencie Orkiestry Dętej OSP w Przasnyszu przemaszerowały na przasnyski rynek pod pomnik upamiętniający egzekucję wykonaną 17 grudnia 1942 roku na 5 członkach sztabu ZWZ-AK. Tam po odśpiewaniu hymnu państwowego przez zgromadzonych, Starosta Przasnyski Krzysztof Bieńkowski powitał zaproszonych gości oraz przybyłych mieszkańców. Następnie wygłosił okolicznościowe przemówienie:

 „Dziś jest dzień pamięci. Dziś jest dzień, w którym wspominamy haniebny atak III Rzeszy na naszą Ojczyznę. W symbolicznym dniu 1 września, gdy nauczyciele i dzieci przystępują do zajęć szkolnych, gdy rozpoczynają rok szkolny - zaatakowano nas. W dniu, w którym zaczynamy siać ziarna edukacyjne, gdy uczymy nie tylko liter, ale też miłości do naszej Ojczyzny – bo we wszystkich polskich szkołach zawsze tego uczono - zaatakował nas straszny wróg. Wróg, który nie miał litości nawet dla cywilów. Wróg, który z życia ludzkiego zrobił groteskę. Niemcy nie przebierali w środkach, by osiągnąć swoje cele. Nie chcieli, byśmy mieli własną Ojczyznę. Nie chcieli, byśmy mogli słuchać tak, jak dziś, hymnu narodowego; byśmy mogli tak, jak dziś, modlić się po polsku; byśmy mogli tak, jak co roku, uczyć się po polsku. Chcieli to zniszczyć bezpardonowo, bez oglądania się na jakiekolwiek wartości moralne. Ten haniebny atak pozostaje w naszej pamięci jako coś najgorszego, co może wymyślić ludzki umysł. Ci przestępcy, którzy pogwałcili prawa międzynarodowe, którzy pogwałcili wolność i godność człowieka, mieli również propagatorów – o czym była dzisiaj mowa na homilii. Mieli za sobą propagandę, która nazywała zło - dobrem. Która mieszała pojęcia tak, by nie było widać, że to jest najgorszy haniebny wzór dla najgorszych ludzi, którzy mogą stąpać po ziemi. Ta propaganda niestety zasiała swoje ziarno - tak jak my siejemy od 1 września co roku dobre ziarno: ziarno miłowania Ojczyzny, patriotyzmu, ziarno umiłowania nauki - tak naziści, faszyści, komuniści chcieli zniszczyć wszystko to, co dobre. To, co niosła za sobą cywilizacja chrześcijańska.

Szanowni państwo, dzisiaj powiem to, czego nie powiedziałem przed rokiem. Bardzo mi smutno z tego powodu i chciałbym przeprosić, że równo 2 lata temu padły tutaj słowa dotyczące winy Polaków, że rzekomo za śmierć milionów Polaków, Żydów, innych narodowości, które mieszkały na ziemi polskiej, winę ponoszą Polacy poprzez złe przygotowanie naszej Ojczyzny, złe zarządzanie i tak dalej. Haniebne słowa, za które chylę czoło, przepraszam kombatantów i wszystkich Polaków. Nie ma zgody na to, by nazywać obrońców i polski naród, który bronił swojej Matki Ojczyzny, odpowiedzialnymi za to co się stało. To dzieci broniące matki, nawet w nieumiejętny sposób, są godne pochwały. A ten, który napada matkę, chce ją zranić lub zabić jest godny potępienia. Dlatego od lat są organizowane uroczystości 1 września, by o tym pamiętać, by tę ważną prawdę przekazywać kolejnym pokoleniom, kolejnym rocznikom Polaków. By nie pomieszały nam się pojęcia, kto jest odpowiedzialny, a kto jest ofiarą. O tym zawsze musimy pamiętać. O to prosił też nasz wielki rodak Jan Paweł II, wydał też wielkie dzieło „Pamięć i Tożsamość”. Tak, pamięć musimy zawsze zachować, jeżeli chcemy też zachować swoją tożsamość. Dlaczego na Westerplatte nie schodzono z boju? Dlaczego wszyscy Polacy 1 września bronili swojej Ojczyzny? Bo w Naszym Domu, w Polsce, jeżeli my nim zarządzamy, jeżeli jesteśmy tu gospodarzami – to jest nam tu stukrotnie lepiej, niż pod rządami obcych mocarstw. Chcemy bronić swojej wolności, chcemy bronić swojego Domu. Zawsze o tym będziemy pamiętać. 

Dziękuję bardzo.”

Po odczytaniu apelu pamięci i salwie honorowej w wykonaniu asysty honorowej 2. Ośrodka Radioelektronicznego w Przasnyszu, delegacje związków, samorządowcy, przedstawiciele szkół, organizacji i stowarzyszeń złożyły wieńce po Pomnikiem Powieszonych, który  upamiętnia egzekucję wykonaną 17 grudnia 1942 na pięciu członkach sztabu ZWZ-AK. Do delegacji Starostwa Powiatowego dołączył Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Ostrołęce – Michał Giers.

W tym roku ponownie do złożenia hołdu zaproszono mieszkańców, którzy mieli możliwość złożenia pod pomnikiem biało-czerwonych goździków. Kwiaty zakupiło Starostwo Powiatowe, a mieszkańcy mogli je odbierać od pełniących wartę uczennic ZSP im. mjra Henryka Sucharskiego w Przasnyszu.

Delegacje, które wzięły udział w obchodach upamiętniających 81. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej: 

 - Przedstawiciele Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych;
- Przedstawiciele Władz Powiatu Przasnyskiego wraz z przedstawicielem Kuratorium Oświaty;
- Przedstawiciele Władz Miasta Przasnysz;
- Przedstawiciele Władz Gminy Przasnysz;
- Przedstawiciele służb mundurowych: Wojska Polskiego, Policji, Straży Pożarnej i Nadleśnictwa;
- Związek Żołnierzy Wojska Polskiego Koło nr 3 w Przasnyszu;
- Przedstawiciele Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Przasnyszu;
- Przedstawiciele Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność" przy Samodzielnym Publicznym Zespole Zakładów Opiekli Zdrowotnej w Przasnyszu;
- Przedstawiciele Oddziału Rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Przasnyszu;
- Przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi  im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Przasnyszu;
- Przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Przasnyszu;
- Przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 3 w Przasnyszu;
- Przedstawiciele Językowej Szkoły Podstawowej nr 5 w Przasnyszu;
- Przedstawiciele Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Przasnyszu;
- Przedstawiciele Zespołu Szkół Powiatowych im. mjr Henryka Sucharskiego w Przasnyszu;
- Przedstawiciele Zespołu Szkół Powiatowych im. Władysława Stanisława Reymonta w Chorzelach;
- Przedstawiciele Szkoły Muzycznej I Stopnia w Przasnyszu;
- Przedstawiciele Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Przasnyszu;
- Przedstawiciele Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Przasnyszu;
- Przedstawiciele Związku Nauczycielstwa Polskiego;
- Przedstawiciele Muzeum Historycznego w Przasnyszu;
- Przedstawiciele Miejskich Struktur Lewicy.