niedziela, 6 sierpnia 2017

W Radzanowie wspominano jak wyglądało wesele żydowskie

Państwo Agnieszka i Rafał Nowakowscy ze stowarzyszenia Radzanovia 5 sierpnia 2017 r. zorganizowali w Radzanowie swoistą podróż w czasie. Pokazano licznie przybyłym mieszkańcom i gościom z odległych stron, jak wyglądał przedwojenny ślub i wesele żydowskie.

Podróże kształcą, a podróże w czasie tym bardziej dlatego na zaproszenie organizatorów zabrałem również swoją rodzinę. Wszyscy mogliśmy zobaczyć jak wyglądała kultura żydowska, która przed II Wojną Światową ściśle splatała się z naszą kulturą polską.
Patronat honorowy nad imprezą objęły: Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, Fundacja Nissenbaumów i Muzeum Wsi Polskiej w Sierpcu.
Widzowie zobaczyć mogli charakterystyczne zwyczaje, jak np. podpisywanie kontraktu ślubnego (ketuby), wejście pod baldachim (chuppę),  modlitwę Siedmiu Błogosławieństw, czy przypomnienie o zburzeniu Świątyni w Jerozolimie poprzez zgniecenie kielicha nogą.
Jako aktorzy w inscenizacji wystąpili członkowie i przyjaciele Radzanovii. Oprawę muzyczną zapewnili muzycy z Teatru Żydowskiego.
Bogactwo wypływające z pokojowego współistnienia obu narodów w naszym państwie jest cennym skarbem, który warto przypominać. W Polsce Żydzi czuli się dobrze, zakładali swoje rodziny i prowadzili firmy. To dlatego u nas właśnie nastąpił taki rozwój społeczności żydowskiej
Zwyczaje przedstawione w czasie tej swoistej „rekonstrukcji” pokazały przybyłym jak ważna była dla Żydów tradycja przekazywana od najdawniejszych czasów. Dzięki kultywowaniu tradycji Żydzi potrafili przetrwać bez swojego państwa całe wieki.
Jest to nauka również dla nas Polaków, by zawsze pamiętać o pięknie własnej kultury, bo daje to szansę na przetrwanie narodu nawet w najgorszych warunkach.