środa, 5 lipca 2017

Koszary w Ciechanowie nie będą już stały puste

Dowództwo Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej znalazło się w Ciechanowie. O taką decyzję zabiegałem od czasu gdy zaczęły krystalizować się pomysły na utworzenie dodatkowego rodzaju Sił Zbrojnych RP. Ciechanów ponownie będzie związany z Wojskiem Polskim i to mnie ogromnie cieszy. Cieszy również fakt ponownego wykorzystania koszar wojskowych, które pozostawały puste po likwidacji jednostki wojskowej przez rząd PO-PSL.

Sprawa niezwykle istotna dla Ciechanowa została pozytywnie rozstrzygnięta przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Osobiście kila razy prowadziłem w tej sprawie rozmowy zarówno w samym rządzie i Ministerstwie Obrony Narodowej jak i u pełnomocnika ds. Utworzenia Obrony Terytorialnej. Przy każdym spotkaniu zarówno z Ministrem Antonim Macierewiczem czy wiceministrami Bartoszem Kownackim i Tomaszem Szatkowskim starałem się wskazywać Ciechanów jako najlepszą lokalizację dla dowództwa brygady nowej formacji wojskowej. W drugiej połowie roku 2016 otrzymałem wstępne zapewnienie z MON, że tak właśnie będzie. Razem z Senatorem Janem Marią Jackowskim zabiegaliśmy by ta decyzja się nie zmieniła i pilotowaliśmy sprawę, aż do szczęśliwego finału w 2017 roku.
Pod koniec marca 2017 roku utworzoną 5. Brygadę WOT w Ciechanowie, a pod koniec maja wyznaczono na jej dowódcę płk Andrzeja Wasielewskiego. Dzięki tym decyzjom do ciechanowskich koszar powróci wreszcie życie. Rozwój polskiej armii jest kluczowy dla narastającego zagrożenia dla bezpieczeństwa we współczesnym świecie.
Wojska Obrony Terytorialnej przeznaczone są do:
- prowadzenia działań obronnych we współdziałaniu z wojskami operacyjnymi oraz wsparcia elementów układu pozamilitarnego;
- prowadzenia samodzielnych działań niekonwencjonalnych, przeciwdywersyjnych i przeciwdesantowych;
- udziału w zabezpieczeniu przyjęcia i rozwinięcia sojuszniczych sił wzmocnienia w nakazanych rejonach;
- realizacji przedsięwzięć z zakresu: zarządzania kryzysowego, zwalczania klęsk żywiołowych oraz likwidacji ich skutków, ochrony mienia, akcji poszukiwawczo-ratowniczych;
- prowadzenie działań informacyjnych.
Oznacza to wzrost bezpieczeństwa również w czasie pokoju dla mieszkańców naszego regionu.