czwartek, 13 kwietnia 2023

Starosta Krzysztof Bieńkowski uczcił w Przasnyszu Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba i pomnik

W czwartek 13 kwietnia 2023 roku Starosta Krzysztof Bieńkowski uczcił ofiary zbrodni katyńskiej, oddając im hołd w imieniu Powiatu Przasnyskiego, zapalając symboliczne znicze i wypowiadając słowa modlitwy pod Krzyżem Katyńskim przy kościele Ojców Pasjonistów oraz pod mauzoleum na cmentarzu rzymskokatolickim w Przasnyszu.

Wiosną 1940 r. sowiecka policja polityczna zamordowała blisko 22 tysiące obywateli Rzeczypospolitej - wojskowych, profesorów, duchownych, nauczycieli, lekarzy, urzędników i prawników. Sowiecki reżim w ten sposób chciał pozbawić Polski elit, stanowiących potencjał obronny, intelektualny oraz twórczy, co w konsekwencji miało uniemożliwić odrodzenie państwa polskiego.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej obchodzimy 13 kwietna. Tego dnia w 1943 r. nazistowskie Niemcy ogłosiły informację o odkryciu masowych grobów oficerów Wojska Polskiego w Katyniu.
W Przasnyszu znajdują się dwa miejsca upamiętniające sowiecką zbrodnię. Jednym z nich jest Krzyż Katyński, zaprojektowany przez ciechanowskiego artystę plastyka Zygmunta Szczepankowskiego, odsłonięty w 2010 r. w pobliżu kościoła Ojców Pasjonistów.

Drugie upamiętnienie stanowi Mauzoleum Żołnierzy Polskich na cmentarzu parafialnym przy ul. Ostrołęckiej, gdzie w 1989 r. umieszczono urnę z ziemią przywiezioną z Katynia. Na monumencie znalazły się tablice z nazwiskami osób zamordowanych w Katyniu, Miednoje i w Ostaszkowie. Ludzie ci byli związani do wybuchu wojny z ziemią przasnyską: tu się rodzili, pracowali, służyli w policji lub wojsku. W obu miejscach Starosta Krzysztof Bieńkowski zapalił światełko pamięci i w imieniu Powiatu Przasnyskiego oddał pomordowanym cześć.

Prawda o Katyniu stanowi fundament wolnej Polski, niosąc przesłanie o odwadze, umiłowaniu Ojczyzny, poświęceniu i walce o godność człowieka. Dziś Katyń jest nie tylko miejscem straszliwej zbrodni, ale również symbolem pamięci o wymordowanej polskiej inteligencji oraz nieustępliwego dążenia do prawdy, nawet gdy jej poszukiwanie było przez lata powstrzymywane na skutek rozkazów z Moskwy.