sobota, 17 września 2022

Władze Powiatu Przasnyskiego upamiętniły dzień ataku Rosji na Polskę

Oficjalne uroczystości rocznicy napaści sowieckiej na Polskę 17 września 1939 r. miały miejsce w Przasnyszu po raz pierwszy z inicjatywy Starosty Krzysztofa Bieńkowskiego w 2019 r. Od tego czasu pamięć o tym wydarzeniu kultywowana jest w naszym mieście każdego roku, zyskując uroczystą oprawę kompanii honorowej 2. ORel w Przasnyszu. Tegoroczna rocznica, którą mieszkańcy, duchowieństwo, wojskowi i władze powiatu upamiętniły w sobotę 17 września 2022 r., nabrała szczególnej wymowy, ponieważ uroczystości odbyły się w cieniu rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Z inicjatywy władz powiatu przasnyskiego, w sobotę 17 września 2022 r., w Kościele św. Jakuba i Anny w Przasnyszu odprawiona została Msza Św. w intencji Ojczyzny i pomordowanych na wschodzie Polaków, której towarzyszył apel pamięci i wspólna modlitwa w 83. rocznicę napaści sowieckiej na Polskę. Na przyklasztornym placu Poseł na Sejm RP Anna Ewa Cicholska, samorządowcy, żołnierze i mieszkańcy powiatu w skupieniu i zadumie oddali hołd ofiarom tych tragicznych wydarzeń. Powiat Przasnyski reprezentowali Starosta Krzysztof Bieńkowski, Etatowy Członek Zarządu Powiatu Paweł Mostowy oraz Przewodnicząca Rady Powiatu Katarzyna Wróblewska. W uroczystości uczestniczył również Radny Rady Powiatu, Jarosław Szmulski. Obecnym delegacjom Gminy Przasnysz i Miasta Przasnysz przewodzili Wójt Grażyna Wróblewska oraz Burmistrz Łukasz Chrostowski. Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Przasnyszu reprezentował Komendant, st. bryg. Waldemar Białczak. Nie zabrakło również przedstawicieli Komendy Powiatowej Policji w Przasnyszu oraz Nadleśnictwa Przasnysz. Zaś poczty sztandarowe wystawili: Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej, Zespół Szkół Powiatowych im. mjra Henryka Sucharskiego w Przasnyszu oraz Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Przasnyszu. Ofiary tragicznych wydarzeń sprzed 83 lat upamiętnili także przedstawiciele Koła Przyjaciół Harcerstwa. Apel Pamięci odczytał przedstawiciel 2. Ośrodka Radioelektronicznego w Przasnyszu, a ceremoniał zwieńczyła salwa honorowa.

Pod Krzyżem Katyńskim przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, służby mundurowe oraz reprezentanci szkół złożyli kwiaty i zapalili znicze. Uroczystości uświetniła Kompania Honorowa Wojska Polskiego wystawiona przez 2. Ośrodek Radioelektroniczny w Przasnyszu, zaś zebrani wysłuchali prelekcji na temat radzieckiej agresji na II Rzeczpospolitą. Wykład wygłosił Bartosz Drejerski z Muzeum Historycznego w Przasnyszu.

Dokładnie 83 lata temu celem sowieckiej napaści stała się Polska. 17 września 1939 roku, łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej Polski i tragedia naszego narodu. Uroczystości, takie jak dzisiejsza, oraz upamiętnienie ofiar kultywują przekazywanie wiedzy o minionych wydarzenia kolejnym pokoleniom.

Historyczna świadomość zyskała szczególne znaczenie w 2022 r., kiedy rosyjskiej napaści doświadcza inny suwerenny kraj — nasi najbliżsi sąsiedzi — Ukraina. Jak uczy historia, wolność nie jest dana raz na zawsze, dlatego warto cieszyć się polską mową, polskimi pieśniami, cieszyć się widokiem polskich żołnierzy i sztandaru Wojska Polskiego.

Obchody rocznicy ataku Rosji na Polskę zorganizował Powiat Przasnyski przy współpracy z 2. Ośrodkiem Radioelektronicznym w Przasnyszu.