piątek, 10 czerwca 2022

Powiatowy Szpital w Przasnyszu zyska oddział dedykowany leczeniu seniorów

Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł przybył do powiatu przasnyskiego w czwartek 9 czerwca 2022 roku,  przywożąc doskonałe wieści dla Szpitala im. dr. Wojciecha Oczko w Przasnyszu. Placówka lecznicza dzięki przyznaniu kilku milionów złotych utworzy Oddział Opieki Senioralnej.

W Samodzielnym Publicznym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Przasnyszu zorganizowano konferencję prasową  z udziałem Konstantego Radziwiłła - Wojewody Mazowieckiego, Krzysztofa Bieńkowskiego - Starosty Przasnyskiego oraz Grzegorza Magnuszewskiego - Dyrektora powiatowej lecznicy.

Powód organizacji konferencji był niebagatelny, ponieważ dzięki przyznanym funduszom możliwe będzie powiększenie bazy łóżkowej i rozszerzenie zakresu udzielanych świadczeń. Podzielona na dwa etapy inwestycja pozwoli na dostosowanie pomieszczeń w budynku mieszczącym się naprzeciwko gmachu głównego szpitala do leczenia seniorów, również tych zarażonych wirusem SARS-CoV-2.

Chodzi o powiększenie bazy łóżek w szpitalu, za sprawą przekształcenia w sale chorych pomieszczeń magazynowych mieszczących się w budynku wolnostojącym, znajdującym się na terenie szpitalnego kompleksu. Dyrektor szpitala planuje utworzyć tam kilkadziesiąt dodatkowych łóżek, które będą służyły również w czasie zagrożenia epidemicznego. Pozwoli to uniknąć zamykania oddziałów, które skutkowało ograniczeniem dostępu do świadczeń pozostałym pacjentom. W czasie bezpiecznym od presji chorób zakaźnych obiekt służył będzie seniorom.

Zgodnie z projektem w budynku mieścić się będzie również infrastruktura medyczna pozwalającą na przyjęcie i dalsze leczenie pacjenta oraz pracownia tomograficzna, gdzie stanie urządzenie pozyskane w 2021 roku dzięki środkom z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, funkcjonujące obecnie w pracowni modułowej naprzeciw SOR.

Szpital czeka więc utworzenie Oddziału Opieki Senioralnej (Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego, który w okresie zagrożenia epidemiologicznego w związku z COVID-19 umożliwi leczenie osób zarażonych wirusem SARS-CoV-2). 

Maksymalna wysokość dofinansowania wyniesie 5 mln zł.  Pierwszy etap inwestycji obejmie przystosowanie istniejącego budynku do leczenia seniorów (tzw. stan deweloperski). Pozyskane w pierwszym etapie środki będą pochodziły z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Drugi etap inwestycji będzie obejmował wyposażenie oddziału. Termin realizacji pierwszego etapu wraz z rozliczeniem nastąpi do 31 grudnia 2022 roku.