wtorek, 31 maja 2022

Powiat Przasnyski stworzył Strategię Rozwoju do roku 2027

„Strategia Rozwoju Powiatu Przasnyskiego na lata 2021-2027” jest głównym dokumentem tworzącym politykę samorządu powiatowego, dotyczącą rozwoju społeczno-gospodarczego na najbliższe lata. Opracowany projekt strategii, który określa misję, wizję oraz kierunki rozwoju samorządu, wkrótce trafi pod obrady Rady Powiatu Przasnyskiego, która po uwzględnieniu zgłoszonych uwag, podejmie decyzję dotyczącą jej zatwierdzenia.

Przyjęta Strategia pozwoli nie tylko efektywnie prowadzić politykę rozwoju Powiatu, ale będzie także zasadniczym dokumentem umożliwiającym skorzystanie z licznych instrumentów finansowych, wspierających rozwój lokalny i regionalny, w tym pochodzących z nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej.

„Strategia Rozwoju Powiatu Przasnyskiego na lata 2021-2027” została sporządzona jako dokument wieloletni, planistyczny, zawierający zespół działań, których celem jest zrównoważony rozwój pozwalający zarówno rozwiązywać problemy, jak i tworzyć podstawy rozwoju Powiatu Przasnyskiego w obszarach społecznym, gospodarczym, ekologicznym i przestrzennym.

Strategia liczy ponad 160 stron i podzielona jest na dwa obszary:

• Diagnostyczny – opisujący stan, dynamikę oraz wyzwania i priorytety rozwoju Powiatu;

• Normatywny – przedstawiający wizję, cele i działania rozwoju Powiatu wraz z zasadami ich wdrażania.

Głównym celem rozwoju Powiatu, określonym w Strategii, jest zapewnienie wysokiej jakości życia jego mieszkańcom. Dokument wyznacza także cztery cele strategiczne, obejmujące najistotniejsze potrzeby i oczekiwania interesariuszy z terenu Powiatu:

Cel strategiczny 1: Sprawne funkcjonowanie gospodarki oraz lokalnego rynku pracy;

Cel strategiczny 2: Aktywne społeczeństwo oraz wyższa jakość życia mieszkańców Powiatu;

Cel strategiczny 3: Czyste środowisko naturalne oraz uporządkowana przestrzeń do życia;

Cel strategiczny 4: Sprawna i otwarta na współpracę administracja publiczna.

Misja i wizja Powiatu Przasnyskiego

Misja Powiatu Przasnyskiego, określona w dokumencie brzmi: "Powiat Przasnyski w 2027 roku to atrakcyjne i bezpieczne miejsce zamieszkania – pracy, edukacji, inwestowania i wypoczynku - w czystym środowisku naturalnym”.

Tak określona misja wyznacza wizję Powiatu, rozumianą jako projekcja stanu, do jakiego dąży społeczność lokalna i reprezentująca ją władza samorządowa w perspektywie do roku 2027 r.

Wizja powiatu przewiduje, że Powiat Przasnyski jest Powiatem:

• przyjaznym, oferującym mieszkańcom wysoką jakość życia z dobrze zorganizowaną ofertą publiczną i terenami zieleni,

• spójnym społecznie, ekonomicznie i przestrzennie, troszczącym się o zachowanie dziedzictwa kulturowego i obszarówcennych przyrodniczo,

• silnym, posiadającym mocną pozycję w regionie i wykorzystującym swój potencjał,

• konkurencyjnym, przyjaznym przedsiębiorcom, atrakcyjnym do lokowania i prowadzenia innowacyjnego biznesu, opartego na gospodarce niskoemisyjnej,

• sprawnie zarządzanym, dzięki współpracy z gminami oraz mieszkańcami.

Rozwój transportu drogowego i kolejowego

W Strategii pochylono się zwłaszcza nad potrzebami transportowymi mieszkańców Powiatu. Za podstawowe wyzwanie w sferze poprawy

układu drogowego uznano zapewnienie wysokiej klasy technicznej i funkcjonalnej głównego szkieletu drogowego, którego celem będzie usprawnienie ruchu lokalnego.

Istotnym wyzwaniem określonym w dokumencie jest potrzeba podniesienia i poprawy spójności parametrów technicznych dróg powiatowych, co pozwoli znacząco poprawić bezpieczeństwo ruchu. Realizacja powyższych zadań wiąże się z koniecznością poniesienia dużych wydatków finansowych, dlatego  podstawowym wyzwaniem w rozwijaniu sieci dróg powiatowych, będzie zapewnienie finansowania.

W strategii zapisano aktywnie starania Samorządu Powiatowego o uruchomienie na terenie Powiatu transportu kolejowego, polegającego na reaktywacji oraz modernizacji linii kolejowej nr 35 na odcinku Ostrołęka – Chorzele. Dzięki umowie podpisanej 26 lipca 2019 roku, na linii 35 aktualnie prowadzone są prace rewitalizacyjne. W ramach inwestycji przebudowane zostaną stacje: Ostrołęka, Grabowo, Jastrząbka, Chorzele oraz przystanki Nowa Wieś Kościelna, Zabiele Wielkie, Parciaki, Olszewka. Perony mają zostać wyposażone w nowe ławki, wiaty i funkcjonalne oświetlenie. Dzięki tej inwestycji na - nieczynną od 19 lat - linię wrócą pociągi, co zwiększy potencjał gospodarczy i atrakcyjność regionu. Wznowienie ruchu pociągów zapewni lepszy dojazd mieszkańców gmin położonych wzdłuż linii kolejowej do Warszawy i do powstających w Chorzelach fabryk, a także stworzy lepsze warunki dla transportu towarowego.

Ponadto Powiat będzie czynił starania o utworzenie linii kolejowej Zegrze – Przasnysz i połączenie Przasnysza z planowanym Centralnym Portem Komunikacyjnym. W zamyśle Strategii, linia kolejowa, łącząca Przasnysz z Zegrzem, będzie stanowić dźwignię rozwoju regionu i warunek prężnego rozwoju miast, pozbawionych dostępu do infrastruktury kolejowej, oraz przyczyni się do wzrostu zamożności społeczeństwa. Wpłynie na wzrost jakości życia mieszkańców i przedsiębiorców; zapewni oszczędność kosztów i skróci czas transportu, otworzy szybkie drogi dostępu do nowych rynków pracy i edukacji oraz ułatwi dotarcie do nowych terenów inwestycyjnych.

W dokumencie - za jedno z najważniejszych wyzwań  samorządu powiatowego - uznano konieczność poprawy funkcjonowania publicznego transportu zbiorowego.

Rozwój gospodarczy Powiatu Przasnyskiego

Znaczną część strategii zajmują również kwestie gospodarcze i dotyczące rynku pracy. Liczba działających na terenie Powiatu Przasnyskiego podmiotów gospodarczych na przestrzeni ostatnich 6 lat wzrosła o 7,3% z 3.611 w 2015 r. do 3.875 podmiotów w 2020 r. W strukturze wielkościowej podmiotów, działających w Powiecie Przasnyskim, dominują mikro i małe przedsiębiorstwa.

Do głównych wyzwań, dotyczących gospodarki w Powiecie zaliczono:

• Intensyfikowanie działań z zakresu promocji gospodarczej Powiatu zarówno na arenie krajowej, jak i międzynarodowej;

• Tworzenie warunków dla rozwoju gospodarki innowacyjnej, poprzez tworzenie (współtworzenie) proinnowacyjnych instytucji otoczenia biznesu takich, jak inkubatory przedsiębiorczości i parki technologiczne;

• Promowanie i upowszechnianie idei lokalnej przedsiębiorczości, w szczególności na obszarach wiejskich;

• Dostosowywanie profilu kształcenia młodzieży i dorosłych do aktualnych potrzeb rynku pracy;

• Przeciwdziałanie zjawisku bezrobocia, w szczególności wśród grup społecznych wykluczonych lub zagrożonych wykluczeniem.

Do głównych wyzwań z zakresu opieki zdrowotnej zaliczono starzenie się społeczeństwa, co powinno znaleźć odzwierciedlenie w większym wachlarzu i liczbie świadczeń zdrowotnych, w tym dostosowanych do potrzeb osób starszych, rozwijanie infrastruktury i wyposażenia szpitala powiatowego, jak również rozwój usług opiekuńczych.

Jak podkreślono w dokumencie, realizacji wizji rozwoju towarzyszy ścisła współpraca władz Powiatu i jednostek organizacyjnych z instytucjami i organizacjami, działającymi na terenie Powiatu, wsparcie i zaangażowanie mieszkańców oraz podmiotów gospodarczych, wreszcie współpraca z samorządami gmin.

Dokument jest spójny ze strategiami rozwoju na szczeblu ponadlokalnym – m.in. z Długookresową Strategią Rozwoju Kraju Polska 2030, Koncepcją Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030 oraz Strategią Rozwoju Województwa Mazowieckiego do 2030 roku.

Treść dokumentu dostępna pod adresem: Powiat Przasnyski stworzył Strategię Rozwoju do roku 2027 - Powiat Przasnyski - Portal gov.pl (samorzad.gov.pl)