wtorek, 10 sierpnia 2021

Węgierska Polonia spędziła wakacje w Zespole Szkół Powiatowych w Przasnyszu

W sierpniu 2021 roku do Przasnysza zawitała grupa dzieci z Węgier, by na własne oczy poznać ojczyznę swoich rodziców, a niekiedy i dziadków. Grupie młodzieży przewodziła opiekun i nauczycielka Pani Lucyna Światłoń Szabados. Wakacyjne kolonie to doskonała okazja do spędzenia miłego czasu na poznawaniu kultury, historii oraz dziedzictwa kraju swojego pochodzenia. Tym samym Ogólnokrajowa Polska Szkoła na Węgrzech w Budapeszcie odpowiedziała na zaproszenie Starosty Przasnyskiego Krzysztofa Bieńkowskiego, by na coroczną wizytę w Polsce przybyć do Przasnysza.

Ufundowany przez Starostwo pobyt rozpoczął się od zakwaterowania w internacie Zespołu Szkół Powiatowych. Jak przyznaje opiekun grupy Pani Lucyna, warunki do spania były bardzo dobre, a także kucharki robiły co mogły, by jak najlepiej zaprezentować dzieciom smaczną polską kuchnię. Na najwyższą pochwałę zasługuje również aktywność i zaangażowanie grupy opiekunów ZSP: kierownika internatu Wojciecha Włodarczyka, wychowawczyni Izabeli Dortan oraz pracowników internatu: Anny Skolimowskiej, Arkadiusza Nowotki oraz Krzysztofa Miecznikowskiego. To oni w wolnym czasie pomagali w opiece, a także prezentowali dzieciom swoje zainteresowania oraz organizowali ciekawe warsztaty – od sztuki batiku przez gotowanie, po piesze wycieczki nawiązujące do lokalnej historii. W tle toczących się Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio bardzo ciekawe i inspirujące było także spotkanie z Krzysztofem Wilkomirskim, medalistą mistrzostw świata i mistrzostw Europy, wielokrotnym mistrzem Polski w Judo.  Podziękowania należą się również Panu Grzegorzowi Kacprzakowi, pracownikowi Wydziału Aktywizacji Transportu i Komunikacji Starostwa Przasnyskiego, który profesjonalnie i bezpiecznie prowadził szkolny bus, zabierając młodzież w różne zakątki Mazowsza.

Poza standardowym wyjazdem do Warszawy, gdzie dzieci zwiedzały kompleks pałacowy w Wilanowie, oraz do Pułtuska z flagową wizytą na zamku – w Domu Polonii, wiele atrakcji czekało na miejscu. W podróż śladami historii pierwszej i drugiej Wojny Światowej zabrał młodych Polaków Wojciech Włodarczyk, odkrywając przed nimi miejsca pamięci w Przasnyszu, Drążdżewie, Polskiej Kępie, Chorzelach, Górach Dębowych oraz Jednorożcu. Nie zabrakło również wizyty w przasnyskim Muzeum Historycznym, gdzie wciąż duże wrażenie robią wystawy stałe: "Złoty wiek Przasnysza" opowiadająca o świetności miasta w XV i XVI wieku oraz „Wielka Wojna w Przasnyszu”, która przedstawia miasto na tle globalnego konfliktu jakim była I Wojna Światowa. Z pewnością w pamięć zapadnie także wizyta w urokliwym opinogórskim zespole pałacowo-parkowym – Muzeum Romantyzmu, który tworzą Neogotycki Pałacyk, Oficyna Dworska, Dwór, Domek z Kolumnami, Domek Ogrodnika, Folwark i Oranżeria.