czwartek, 13 sierpnia 2020

Oficjalne otwarcie Centrum Aktywizacji Biznesu w Przasnyszu

12 sierpnia 2020 roku odbyło się oficjalne otwarcie budynku Centrum Aktywizacji Biznesu przy Starostwie Powiatowym w Przasnyszu. Przecięcie wstęgi miało znaczenie symboliczne, ponieważ budynek CAB został odebrany z początkiem roku 2020. Wówczas odsłonięto pomnik Bronisława Matuszewskiego na placu manewrowym przed Starostwem Powiatowym w Przasnyszu.  

Centrum Aktywizacji Biznesu funkcjonuje już od kilku miesięcy: odbywają się w nim szkolenia i warsztaty dla przedsiębiorców, a od początku lipca Wydział Komunikacji i Aktywizacji Transportu przyjmuje interesantów w nowym budynku.

- Dziś jest ten moment, w którym wszystko już działa i możemy spotkać się w pełni funkcjonującym miejscu – powiedział Starosta Przasnyski Krzysztof Bieńkowski podczas powitania gości.

W uroczystości udział wzięli: Poseł na Sejm RP Anna Cicholska, Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Burmistrz Miasta Przasnysz Łukasz Chrostowski, Wójt Gminy Przasnysz Grażyna Wróblewska, Wójt Gminy Jednorożec Krzysztof Iwulski, Wójt Gminy Czernice Borowe Wojciech Brzeziński, Wójt Gminy Krzynowłoga Mała Jerzy Humięcki, Zastępca Kierownika Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Ostrołęce Agnieszka Krupińska, Dyrektor Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z Oddziału w Ostrołęce Bogdan Bagiński, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego Paweł Leszczyński, Kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Przasnyszu Wojciech Długokęcki, Prezes Zarządu REMBUD Robert Frączek, Wiceprezes Zarządu REMBUD Grzegorz Dęby, Projektant Centrum Aktywizacji Biznesu Janusz Grycel, Dziekan Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej prof. dr hab. inż. Janusz Frączek, Radni Rady Powiatu Przasnyskiego, Wicestarosta Powiatu Przasnyskiego Waldemar Trochimiuk, Etatowy Członek Zarządu Powiatu Przasnyskiego Paweł Mostowy, a także Kierownictwo Wydziałów Starostwa Powiatowego w Przasnyszu oraz jednostek podległych.

Starosta Krzysztof Bieńkowski podczas swojego przemówienia podziękował wszystkim osobom, które miały swój udział w powstaniu tej inwestycji. Słowa podziękowań skierował m.in. do swojego poprzednika Zenona Szczepankowskiego, który – jak podkreślił obecny starosta - pozyskał i uruchomił środki na realizację projektu „Centrum Aktywizacji Biznesu - remontu i przebudowy z rozbudową budynku Starostwa Powiatowego w Przasnyszu z dostosowaniem jego części do wspomagania przedsiębiorczości oraz polepszenia obsługi procesów inwestycyjnych. Poprzedni starosta został zaproszony na uroczystość, lecz niestety nie skorzystał z zaproszenia.

- Wierzę, że Centrum będzie tętniło życiem, skutecznie promowało przedsiębiorczość i innowacyjność, zachęcało do podejmowania prób zaistnienia na rynku z własną firmą i realizowania śmiałych koncepcji, a także stymulowało dalszy dynamiczny rozwój społeczno-gospodarczy powiatu i umacniało jego pozytywny wizerunek – podkreślił marszałek Adam Struzik.

Głównym celem funkcjonowania Centrum Aktywizacji Biznesu będzie wspomaganie w zakładaniu i inkubacji nowych podmiotów gospodarczych, które docelowo staną się również pracodawcami dla mieszkańców terenu naszego powiatu. Działalność ta przyczyni się do częściowego rozwiązania problemu bezrobocia i ubóstwa, wpłynie na poprawę sytuacji społeczno-gospodarczej zarówno wyznaczonego obszaru zdegradowanego, jak również całego miasta i powiatu. Stworzenie nowych miejsc pracy przyczyni się zmniejszenia migracji młodych ludzi za możliwością podjęcia pracy poza obszar miasta i powiatu.

Centrum Aktywizacji Biznesu będzie przede wszystkim motorem zmian społeczno - gospodarczych na obszarze zdegradowanym miasta Przasnysza wskazanym do rewitalizacji i pośrednio na terenie całego powiatu. Centrum ma za zadanie wspierać pod każdym względem pracę przedsiębiorców, którzy w Przasnyszu i powiecie już funkcjonują, ale również wzmocnić potencjał niezbędny dla obsługi nowych inwestorów, którzy chcą tworzyć swoje firmy w Przasnyskiej Strefie Gospodarczej.

Centrum będzie również miejscem otwartym na młodzież, seniorów, szkolenia, pozyskiwanie wiedzy i pomoc w sprawach związanych z prowadzeniem firm, rozwiązywaniem pojawiających się problemów, doradztwem, czy pozyskiwaniem środków zewnętrznych na rozwój firm prywatnych.

Całkowita wartość projektu: 9 800 050,28 zł
Pozyskane środki z UE: 6 159 999,50 zł
Krajowe środki publiczne: 3 640 050,78 zł, w tym:
- budżet państwa: 1 154 999,91 zł
- wkład własny Powiatu Przasnyskiego: 2 485 050,87 zł