czwartek, 18 lipca 2019

Nowoczesne techniki i technologie w rolnictwie – konferencja naukowa

11 lipca 2019 na Sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Przasnyszu odbyła się konferencja pt. ”Nowoczesne techniki i technologie w rolnictwie”.

Przybyłych na konferencję powitał Starosta Przasnyski Krzysztof Bieńkowski

- Cieszę się, że tak licznie przybyliście Państwo na tę konferencję. A temat jest szczególnie ważny, ponieważ unowocześnianie produkcji rolnej przynosi wymierne korzyści w postaci poprawy jakości produktów i wydajności. Dlatego starostwo wspiera każdą inicjatywę zmierzającą w kierunku polepszenia Państwa pracy i ułatwień przy wykonywaniu codziennych obowiązków - powiedział starosta.

Konferencja w głównej mierze dotyczyła wykorzystania nowoczesnej technologii w gospodarstwie rolnym. Dyskutowano na tematy rolnictwa precyzyjnego (smart agri hubs) a także podprzasnyskiego lotniska i wykorzystania jego potencjału. A to właśnie rolnictwo jest potencjałem naszego regionu.

Rolnictwo precyzyjne to przede wszystkim stosowanie właściwych środków produkcji we właściwym miejscu, czasie oraz ilościach na polu. Dodatkowo wysokość dopłat jest aktualnie uzależniona od zaawansowania technologicznego, którym posługuje się rolnik.

Jak podkreślali prelegenci współczesny rolnik musi być osobą wielozadaniową zdolną poradzić sobie z kryzysowymi sytuacjami w swoim gospodarstwie rolnym. Dzięki zdalnemu zarządzaniu sprzętem jest on w stanie ułatwić sobie pracę oraz radzenie sobie z występującymi w gospodarstwie problemami. Nowoczesne maszyny rolnicze pozwalają chociażby analizować struktury gleby w czasie rzeczywistym.

Dodatkowym ułatwieniem są bezzałogowe statki powietrzne stosowane w rolnictwie, które potrafią badać biomasę, parowanie wody, migrowanie i miarowanie szkód łowieckich, nawożenie i opryski z powietrza oraz wiele innych. Drony pozwalają również pozbywać się szkodników z plonów w sposób biologiczny. Przykładem może tu być zwalczanie omacnicy prosowianki w kukurydzy za pomocą kruszynka. Biologiczne pozbywanie się szkodników jest skuteczniejsze i bezpieczniejsze oraz cechuje się najlepszym czasem usunięcia szkodników, często na etapie jaj.

Podczas konferencji poruszono również problem z bobrami. Ssaki te powodują zauważalne zniszczenia na polach lokalnych rolników, którzy ponoszą przez to odczuwalne straty, a za które na ten moment nie uzyskują właściwego odszkodowania.

W konferencji wzięli udział: Magdalena Komor-Grabowska - Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Mirosław Rodzewicz - Instytut Techniki Lotniczej i Mechaniki Stosowanej  Politechnika Warszawska, Anna Zmarz - Uniwersytet Warszawski, Katarzyna Chwedorzewska - Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Damian Kacperek – Drone Media, Karol Juszczyk - Fundacja Mikro-Makro (ARiMR), Jerzy Koronczok - Agrocom Polska, Robert Głębocki - Politechnika Warszawska, Dominik Głowacki - Instytut Techniki Lotniczej i Mechaniki Stosowanej Politechnika Warszawska, Antoni Kopyt - Instytut Techniki Lotniczej i Mechaniki Stosowanej Politechnika Warszawska, Wojciech Ostrowski - Wydział Geodezji i Kartografii Politechnika Warszawska, Katarzyna Osińska-Skotak - Wydział Geodezji i Kartografii Politechnika Warszawska, Magdalena Pilarska - Wydział Geodezji i Kartografii Politechnika Warszawska, Anna Obrębska - Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego Warszawa Oddział Ostrołęka, Michał Bobiński - Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego Przasnysz, Marcin Bobiński - Fabryka Nawozu Organicznego, Wojciech Długokęcki - Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Biuro
Powiatowe Przasnysz, rolnicy z terenu powiatu przasnyskiego.