wtorek, 18 czerwca 2019

Dobre praktyki i tradycje kulinarne w Zespole Szkół Powiatowych w Przasnyszu. Było smacznie i zdrowo

Cztery koła gospodyń wiejskich rywalizowały o miejsce na podium w konkursie na „Najsmaczniejszy wyrób tradycyjny”. Jurorami byli sami uczestnicy konferencji. Każdy mógł wskazać która potrawa smakuje najlepiej, ale wybór wcale nie był prosty. Wszystkie koła przygotowały prawdziwą ucztę dla podniebienia, a przepisy na potrawy przekazywane są z pokolenia na pokolenie.

W zorganizowanej w poniedziałek 10 czerwca konferencji „Mazowieckie, dobre praktyki i tradycje kulinarne – produkt lokalny i tradycyjny” wzięły udział cztery stowarzyszenia: Koło Gospodyń Wiejskich w Grudusku, Czernickie Stowarzyszenie Aktywnych Społecznie, Stowarzyszenie „Nasze Szwelice” oraz Koło Gospodyń Wiejskich „Szansa Mchowa”. Organizatorami konferencji byli Samorząd Województwa Mazowieckiego, Starosta Przasnyski oraz Lokalna Grupa Działania „Północne Mazowsze”.

Zanim konferencja się rozpoczęła Starosta Przasnyski Krzysztof Bieńkowski uhonorował Małgorzatę Suchowiecką – właścicielkę Sali Bankietowej „Cztery Pory Roku" z Zarąb. Podobnie jak inne firmy z terenu gminy Chorzele została ona wytypowana przez Przewodniczącego Rady Miejskiej w Chorzelach - Michała Wiśnickiego z okazji XXX rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów w powojennej Polsce. Małgorzata Suchowiecka oprócz sali bankietowej i organizacji imprez prowadzi od 2010 roku gospodarstwo agroturystyczne – pierwsze na terenie gminy Chorzele.

Pierwszym prelegentem był Krzysztofa Zaniewskiego z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, który rozpoczął wykładem „Dobre Praktyki Kulinarne – produkt lokalny i tradycyjny”. Przybliżył on zagadnienia związane z identyfikacją produktów lokalnych, z możliwością i sposobem wprowadzenia ich na Listę Produktów Tradycyjnych. Krzysztof Zaniewski zaprezentował przybyłych na konferencję wystawców produktów lokalnych. Po krótkiej przerwie i degustacji potraw konkursowych – Eugeniusz Mientkiewicz – propagator serów zagrodowych przedstawił problematykę „Promocji poprzez produkt lokalny”. W swoim wystąpieniu przytaczał dziesiątki przykładów produktów lepiej lub gorzej promowanych, metody dotarcia do odbiorców oraz wiele anegdot z tym związanych.

Po prelekcji rozstrzygnięty został konkurs na „Najsmaczniejszy wyrób tradycyjny”. Najsmaczniejszą potrawą okazał się „Bugaj gruduski” Koło Gospodyń Wiejskich w Grudusku. Drugie miejsce zajęła „Czernica ze Mchowa” Koła Gospodyń Wiejskich „Szansa Mchowa”, Trzecią najsmaczniejszą potrawą uznano „Kaczkę z jabłkami z chojnowskiego dworu” przygotowaną przez Czernickie Stowarzyszenie Aktywnych Społecznie, natomiast dyplom uznania przyznano Stowarzyszeniu „Nasze Szwelice” za „Zawijas kartoflany ze Szwelic”.

Nagrody dla zwycięzców ufundował Zarząd Powiatu Przasnyskiego.