wtorek, 5 września 2017

Wywiad dla Pulsu Ciechanowa: Rząd kieruje wsparcie do rodzin, a korzysta na tym nasz region

Rozmowa z Krzysztofem Bieńkowskim – Kierownikiem Delegatury Urzędu Wojewódzkiego w Ciechanowie

Kończy się pierwszy okres finansowania programu „Rodzina 500 plus”. Od października 2017 roku rozpoczyna się kolejny. Czytelnicy pytają nas czy jest możliwe by program wkrótce się zakończył z powodu braku funduszy?
Rząd przeznaczył dotychczas na realizację programu „Rodzina 500 plus” ponad 30 miliardów złotych. Pieniądze trafiły do rodzin wychowujących dzieci, a takich rodzin najwięcej jest głównie w mniejszych miastach i na wsi, tam bowiem rodzi się najwięcej dzieci. Okazało się jednak, że więcej niż planowano wniosków złożono na pierwsze dziecko w rodzinach uboższych. Niestety, nie zawsze wnioski o wsparcie na pierwsze dziecko były składane zgodnie z prawdą. Potrzebne było zatem uszczelnienie systemu. Czy pieniędzy zabraknie? Patrząc na efekt jaki wywołał program czyli zwiększoną konsumpcję i tym samym wyższe PKB oraz wpływy podatkowe można być pewnym, że rządowi nie zabraknie pieniędzy na program. Ten program jest priorytetem tego rządu dlatego można być pewnym, że rząd będzie tak prowadził sprawy gospodarcze by pieniędzy budżetowych wystarczyło zarówno na „500 plus” jak i na wiele innych ważnych społecznych projektów.
Po czerwcu i lipcu 2017 roku mamy pierwszą w wolnej Polsce nadwyżkę budżetową pomimo wspomnianych ogromnych miliardowych wydatków na program.
Wiemy ile pieniędzy przeznaczono na „500+” w skali kraju, ale czytelnicy z pewnością woleliby wiedzieć ile środków dotychczas wpłynęło np. do powiatu ciechanowskiego?
W Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim, który jest jakby ramieniem rządu w terenie, prowadzimy takie obliczenia gdyż są one niezbędne do prognozowania przyszłych transz pieniężnych z rządu do samorządów. Od momentu gdy wprowadzono program „Rodzina 500 plus” do rodzin z powiatu ciechanowskiego trafiło 84 miliony złotych! Jest to ogromna kwota, nawet gdy porównamy ją z inwestycjami unijnymi – widać, że z pewnością poprawia sytuację ekonomiczną w naszym regionie. Nigdy żaden program rządowy ani unijny nie wspomagał nas w takim stopniu.
Czy rodzina, która w ubiegłym roku złożyła wniosek o wypłatę „500+” w tym roku musi to zrobić ponownie? A jeśli tak to kiedy?
Świadczenie nie jest odnawiane automatycznie dlatego, każdy kto chce otrzymywać je na nowy okres (od 1 października do 30 września kolejnego roku), powinien już teraz o tym pomyśleć. Wnioski można było składać od 1 sierpnia, a jeśli ktoś tego nie uczynił to najlepiej złożyć je już teraz we wrześniu lub październiku. Jednak wtedy odpowiednio później otrzyma świadczenie z wyrównaniem. Przykładowo jeśli ktoś zaczeka z wnioskiem do 31 października do świadczenie otrzyma dopiero w grudniu za miesiące: październik, listopad i grudzień. Natomiast każdy kto złoży wniosek w listopadzie lub później, może liczyć na świadczenie dopiero od miesiąca, w którym złożył wniosek. Najprościej złożyć wniosek przez internet (np. poprzez swój bank), ale można go również złożyć w urzędzie gminy (MOPS/GOPS), listownie lub za pośrednictwem Poczty Polskiej.
Gdyby ktoś miał problemy z wypełnieniem wniosku lub zinterpretowaniem pewnych przepisów to warto skorzystać z naszej bezpłatnej infolinii uruchomionej w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim. Od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 14:00 pod numerem telefonu 22 695 71 22 nasi pracownicy udzielają wszystkich informacji dotyczących programu.
Warto też zajrzeć na stronę Ministerstwa Rodziny lub naszego Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, gdyż jest tam wiele informacji o tym przełomowym dla polskich rodzin programie.
Dziękujemy za rozmowę.
źródło: Puls