niedziela, 9 października 2016

70. rocznica rozbicia więzienia w Pułtusku

W niedzielę, 9 października uczestniczyłem w uroczystościach 70. Rocznicy rozbicia więzienia UB w Pułtusku.

To właśnie tu w 1946 roku odbyła się brawurowa akcja odbicia żołnierzy podziemia z więzienia, połączona z częściowym opanowaniem tego powiatowego miasta. Warto wspomnieć, że była to jedna z ostatnich tak spektakularnych akcji w której z sukcesem uwolniono ponad 70 więźniów politycznych, przy minimalnych stratach własnych. Pomimo śmiertelnej rany dowódca ppor. „Przelotnego” należy uznać za w pełni udaną.

W tak podniosłej uroczystości rozpoczętej od Mszy Świętej w kościele p.w. Św. Józefa i apelu poległych nie zabrakło najważniejszych uczestników, jakimi byli licznie zgromadzeni mieszkańcy miasta.
Obecni byli przedstawiciele najwyższych władz państwowych z Wicepremierem ministrem kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotrem Glińskim i Ministrem Henrykiem Kowalczykiem – przewodniczącym Komitetu Stałego Rady Ministrów, ktory był jednocześnie współorganizatorem obchodów. Obecnością zaszczycił również senator Jan Maria Jackowski z małżonką i poseł Anna Cicholska. Wśród gości można było zauważyć przedstawicieli samorządu, Krzysztofa Nuszkiewicza – burmistrza Pułtuska oraz delegacje z okolicznych gmin.

Z twórcami muralu i Wicepremierem prof. Piotrem Glińskim
W trakcie obchodów odsłonięto historyczny mural „Rozbicie więzienia w Pułtusku 25/26 listopada 1946. Ostatnia akcja podziemia niepodległościowego w Polsce” oraz przedstawiono rekonstrukcję historyczną dotyczącą tego wydarzenia. Wszyscy zgromadzeni, przy huku wystrzałów przez umundurowanych żołnierzy A.K, na żywo mogli zobaczyć jak rekonstruktorzy odzwierciedlają odbicie więźniów.
Te wspaniałe przedstawienie ukazujące kawałek naszej historii zostało nagrodzone gromkimi brawami, po czym wszyscy udali się na gorącą wojskową grochówkę.