poniedziałek, 19 listopada 2012

Moja rozmowa z nowymi radnymi Młodzieżowej Rady Miasta

W Przasnyszu rozpoczęła działalność Młodzieżowa Rada Miasta. Młodzi radni, uczący się w gimnazjach i szkołach średnich, mają być głosem doradczym ich starszych odpowiedników we władzach samorządowych. Projekt, w ramach którego działają finansowany jest przez miasto Przasnysz, a prowadzi go fundacja Civis Polonus. Z młodymi radnymi po ich pierwszej sesji rozmawia Krzysztof Bieńkowski.

Krzysztof Bieńkowski: Jesteśmy już po waszym szkoleniu i pierwszej sesji, gdzie wybraliście swoje władze. Jak Ci się podoba pomysł, aby młodzi ludzie w naszym mieście mogli głośno powiedzieć, co im leży na sercu?

Paulina Tadrzak – Przewodnicząca MRM Myślę, że sam pomysł utworzenia Młodzieżowej Rady Miasta w Przasnyszu jest bardzo dobry. Dzięki niemu, będziemy mogli brać udział w sesjach Rady Miasta oraz przedstawiać swoje pomysły na temat urozmaicenia życia młodych ludzi w naszym mieście.



Mateusz Pietrzak – Wiceprzewodniczący MRM Uważam, że jest to dobry pomysł, ukazałby on naszej Władzy Miasta co w Przasnyszu nam się podoba lub nie. Plusem jest wprowadzenie w życie wielu nowych pomysłów przez przasnyską młodzież, do analizy Burmistrza. Lecz jest jednak i minus tej sprawy. Ostra krytyka mogłaby obniżyć nasze relacje z władzami.
 





Magdalena Bieńkowska – Sekretarz MRM Szczerze mówiąc, brakowało mi świadomości, że młodzież może wpływać na decyzje władz miasta, które dla większości młodych ludzi wydają się niedostępne i dalekie. Z doświadczenia wiem także, jak wiele cennych pomysłów mają moi rówieśnicy. Podsumowując – cieszę się, że głos młodzieży będzie słyszany, i mam nadzieję na owocną współpracę z władzami miasta Przasnysz.


Dlaczego postanowiliście uczestniczyć w tym projekcie?
Paulina: Postanowiłam wziąć udział w tym projekcie, ponieważ bardzo lubię angażować się w tego typu działania, już od pierwszej klasy gimnazjum biorę aktywny udział w życiu szkoły, a obecnie sprawuję funkcję Przewodniczącej Rady Samorządu Uczniowskiego Publicznego Gimnazjum. Kiedy dowiedziałam się, o pomyśle stworzenia Młodzieżowej Rady Miasta, jako organu doradczego Rady Miasta – postanowiłam zgłosić swoją kandydaturę w wyborach szkolnych i działać nie tylko na terenie szkoły, lecz całego miasta. Mam także sporo pomysłów, które mogłyby polepszyć życie młodych ludzi w Przasnyszu, sądzę, że wraz z pomocą pozostałych członków Rady uda nam się je zrealizować. Zdaje sobie sprawę z tego, że nie będzie to łatwe, ale zawsze warto próbować coś zmienić.
Mateusz: Podjąłem się pracy w tym projekcie, ponieważ chciałbym pomóc Starszej Radzie w podjęciu wielu działań na rzecz miasta i młodzieży. Główną sprawą, w której mógłbym biernie pomagać starszym władzom jest organizacja turniejów sportowych. Podjął bym się tej sprawie, gdyż uważam, że w naszym mieście jest zbyt mało organizowanych turniejów. Dziedziną sportu, która jest w naszym mieście bardzo rozpowszechniona jest piłka nożna. Chciałbym urozmaicić ofertę igrzysk, organizując turnieje w dziedzinie: siatkówki, koszykówki, piłki ręcznej.
Magdalena: Chcę reprezentować moją szkołę w Radzie i mieć wpływ na to, co dzieje się w mieście.
Czy spotkania ze starszymi kolegami radnymi z Rady Miasta i Burmistrzem są trochę krępujące dla takich młodych ludzi jak wy? Jesteście jeszcze uczniami, a oni już obytymi ze sprawami urzędowymi można by powiedzieć – „starymi wyjadaczami”.
Paulina: Pierwsze spotkanie z pewnością było trochę stresujące, chociażby ze względu na zdobyte przez nich doświadczenie, czy różnicę wieku. Myślę jednak, że powoli oswoimy się z myślą współpracy z członkami Rady Miasta. Mam nadzieję, że z czasem kontakt ze starszymi Radnymi i panem Burmistrzem nie będzie tak krępujący.
Mateusz: Nie ukrywam że tak. Na naszej I Sesji Młodzieżowej Rady Miasta towarzyszył nam stres, który odzwierciedlił się na jej poprawnym przeprowadzeniu, przez członków naszej Rady. Wśród Starszych Radnych, Burmistrza, Sekretarza, , a także pracowników Urzędu Miasta w Przasnyszu jesteśmy osobami „świeżymi”, które muszą jeszcze pojąć, a także nauczyć się wielu rzeczy.
Magdalena: Pierwsza sesja, ze względu na oficjalny charakter, była dla nas trochę krępująca. Myślę jednak, że jest to jednak kwestia ścisłej formy spotkania, do której z czasem przywykniemy.
Czy Przasnysz zdaniem młodych osób jest atrakcyjnym miejscem do spędzania wolnego czasu, nauki itp.?
Paulina W harmonogramie pracy Młodzieżowej Rady Miasta przewidujemy liczne ankiety, debaty z przedstawicielami szkół oraz konsultacje naszych pomysłów na naszym facebookowym fanpage’u, który niebawem powinien się ukazać. Sądzę, że Przasnysz jako miasto, ma duży potencjał i my będący przedstawicielami naszych koleżanek i kolegów mieszkających na terenie miasta możemy uczynić je bardziej atrakcyjnym. Moim zdaniem wiele moglibyśmy jeszcze poprawić.
Mateusz Moim zdaniem miasto Przasnysz nie jest miejscem zbyt atrakcyjnym dla młodzieży. Trzeba szczerze powiedzieć, że młodzież z powodu nudy, nadużywa alkoholu i używek. Wydaje mi się, że powstanie klubu młodzieżowego typu dyskoteka lub wielu innych miejsc, zapobiegnie dalszemu złemu rozwojowi młodego społeczeństwa w naszym mieście.
Magdalena Wśród młodzieży słychać jęk niezadowolenia, ale nie można też powiedzieć, że takich miejsc w ogóle nie ma. Mamy nadzieję, że Przasnysz zmieni się pod tym względem na korzyść.
Macie już jakieś pomysły w swoim gronie na jakieś inicjatywy?
Paulina Pomysłów jest naprawdę mnóstwo. Jeszcze w listopadzie planujemy przeprowadzić debatę z przedstawicielami pozostałych szkół. Wiemy, że w Przasnyszu nie ma zbyt wiele miejsc, w których mogą spotykać się nastolatkowie, chcemy to zmienić. W planie naszej pracy znalazło się także organizowanie koncertów, czy turniejów sportowych. Chcielibyśmy także zwiększyć ilość ścieżek rowerowych, przeprowadzić rewitalizacj?? Miejskiego Parku oraz Miejskiego Domu Kultury, gdzie moglibyśmy przeprowadzać różnego rodzaju warsztaty, np. taneczne.
Mateusz Podczas szkolenia, które odbyło się w dniach 9, 10 i 11 listopada 2012 roku, prowadzone przez Fundację Civis Polonus, wymyśliliśmy wspólnie kilki inicjatyw, mających na celu polepszenie sytuacji miasta Przasnysz. Inicjatywy te, opracowaliśmy w grupach. Niektóre z naszych pomysłów nie są zbytnio realne, lecz znaczna większość to inicjatywy realne, które moim zdaniem możemy razem zrealizować.
Magdalena Pomysłów u młodych ludzi zawsze jest mnóstwo. Mieliśmy okazję przedyskutowania i spisania ich w trakcie naszego szkolenia organizowanego przez fundację Civis Polonus. Do naszej listy należą m. in. postulaty o modernizację parku, MDKu i stadionu Wembley, zwiększenie ilości imprez dla młodzieży w naszym mieście, swobodny dostęp do internetu, a także utworzenie kolejnych ścieżek rowerowych. Poza tym wciąż jesteśmy otwarci na propozycje ze strony młodych przasnyszan.
Czy ktoś Wam będzie pomagał w pracy radnych?
Paulina Przy pracy radnych swoją pomoc oferują nam osoby, którym niewiele zabrakło do znalezienia się w Radzie. Mają tak samo wiele pomysłów, co członkowie Rady. Chętnie skorzystamy z ich inicjatyw, ale nie tylko, nasze spotkania będą otwarte także dla innych, chętnych „działaczy”. Już teraz możecie wysyłać do nas swoje e-maile, z pomysłami na wprowadzenie zmian w mieście, nasz adres to mrm.przasnysz@gmail.com, ponadto możecie również bezpośrednio zwracać się do Radnych ze swoich szkół. Z niecierpliwością czekamy na Wasze pomysły!
Mateusz Dnia 13 listopada 2012 roku, odbyły się wybory prezydium Młodzieżowej Rady Miasta Przasnysz. Kandydaci, którzy zostali wybrani, będą wspierani przez młodych radnych, a także przez osoby z poza rady. Uważamy, że osoby te mają wiele ciekawych pomysłów, które mogą przedstawić naszej władzy miasta.
Magdalena Jako MRM nie zostaliśmy sami. Możemy liczyć na pomoc Rady Miasta, Burmistrza, pracowników Urzędu, a także wspierającej nas od początku fundacji Civis Polonus z Kubą Radzewiczem na czele.
Czy fakt, że projekt Młodzieżowej Rady Miasta jest finansowany przez miasto nie b??dzie Was krępował w krytykowaniu niektórych pomysłów dorosłych?
Paulina Uważam, że nie powinien to być duży kłopot, postaramy się szczerze mówić o tym, co myślimy. Oczywiście działając w dobrej wierze o młodych mieszkańców Przasnysza. Nie jesteśmy ograniczeni jedynie do środków z urzędu miasta. Liczymy też na pozyskanie dofinansowań z Unii Europejskiej, które pomogą nam w realizacji wszelakich inicjatyw. Starając si?? o dotacje będziemy korzystać z programu „Młodzi w Działaniu”.
Magdalena Myślę, że nie. Do naszych zadań, zawartych w Statucie MRM, należy opiniowanie decyzji władz, które – z tego co wnioskuję po naszych spotkaniach – są otwarte na nasze propozycje i chętne do współpracy.
Jakie są Twoje pierwsze wrażenia po kilku waszych wspólnych spotkaniach i szkoleniach?
Paulina Jestem pełna entuzjazmu i zapału do pracy. Na szkoleniach przeprowadzonych przez wspaniałych trenerów,: Joanny Pietrasik, Karoliny Wysockiej oraz Kuby Radzewicz. Wiele dowiedziałam się o funkcjonowaniu Młodzieżowej Rady Miasta, o tym, co możemy zdziałać. Razem m.in. omawialiśmy statut, planowaliśmy, co jeszcze można ulepszyć w Przasnyszu i jak uatrakcyjnić życie młodych ludzi.
Mateusz Nasze szkolenie odbyło się w bardzo miłej i sympatycznej atmosferze. Poznaliśmy wiele ciekawych osób. Firma prowadząca te szkolenie, urozmaicała nam je różnymi zabawami i atrakcjami, jedną z atrakcji było wyzwanie Marschmalow. Bardzo polecam tego typu szkolenia ,rozwijają one człowieka.
Magdalena Szkolenie, prowadzone przez przedstawicieli fundacji Civis Polonus, pozytywnie mnie zaskoczyło. Spodziewałam się nudnych wykładów ciągnących się w nieskończoność, a tymczasem poznałam fantastycznych ludzi, z którymi będę miała okazję współpracować w tej kadencji. Wspólnie uczestniczyliśmy w warsztatach, przygotowaliśmy się do pracy w MRM, poznaliśmy jej podstawy prawne, a przede wszystkim – przedyskutowaliśmy i spisaliśmy wszystkie nasze pomysły na zmiany w Przasnyszu. Mam nadzieję, że dobra atmosfera podczas naszych spotkań będzie nam towarzyszyć aż do czerwca.
Będziecie mieli swoją stronę internetową gdzie można by Wam zgłaszać swoje pomysły, a Wy będziecie mogli opowiadać o tym co aktualnie robicie? Może za pośrednictwem portalu facebook lub eprzasnysz kontaktowalibyście się z młodzieżą z miasta?
Paulina Jesteśmy w trakcie tworzenia naszego fanpage’a na facebooku, gdzie będzie można dowiedzieć się o naszych wszystkich działaniach oraz inicjatywach, a także każdy będzie mógł wyrazić swoją opinię na temat naszej pracy. Będziemy chętnie rozważać i dyskutować nad pomysłami naszych kolegów i koleżanek. To, że nie są w Młodzieżowej Radzie Miasta, nie oznacza, że nie mogą aktywnie przyczynić się do jego rozwoju.
Magdalena Wszystkie nasze działania będą publikowane na funpage’u na facebooku. Pomysły będzie można zgłaszać przez internet (funpage i mail), ale także bezpośrednio do nas – jesteśmy przecież reprezentantami naszych szkół.
Dziękuję Wam bardzo za rozmowę i życzę powodzenia oraz wytrwałości!
Dziękujemy!
———————————————-
Kto został wybrany do Młodzieżowej Rady Miasta?:
Przewodniczącą została: Paulina Tadrzak
Wiceprzewodniczącymi: Mateusz Pietrzak, Rober Łoś
Sekretarzem: Magdalena Bieńkowska
Radni pozostali:
Natalia Sawicka (LO KEN)
Maria Trzcińska (LO KEN)
Daniel Holm (Akademickie LO)
Oskar Radomski (Gimnazjum TPZP)
Szymon Jakubiak (ZSP okręg Mazowiecka)
Paweł Rudowski (ZSP okręg Mazowiecka)
Michał Płocharz (ZSP okręg Sadowa)
Tomasz Kamiński (ZSP okręg Sadowa)
Kacper Wilga (Publiczne Gimnazjum)
Mateusz Chrostowski (Publiczne Gimnazjum)
Anna Tomaszewska (szkoła zamiejscowa).