środa, 6 marca 2019

Ogólnopolska konferencja naukowa o lotnictwie i przasnyskim lotnisku

6 marca 2019 roku w siedzibie Instytutu Lotnictwa w Warszawie odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa pt. “Eksploatacja bezzałogowych systemów latających”. Jednym z prelegentów był prof. Robert Głębocki z Politechniki Warszawskiej, który przedstawił uczestnikom koncepcję wykorzystania lotniska w Przasnyszu w charakterze obszaru testowego BSL. W konferencji wziął również udział Starosta Przasnyski Krzysztof Bieńkowski, który z ramienia powiatu wspierał przedstawicieli PW w promowaniu terenu lotniska i całej strefy gospodarczej w Sierakowie oraz Chorzelach wśród przedstawicieli środowiska naukowego i biznesowego. 

Organizatorami konferencji były: Ministerstwo Infrastruktury, Instytut Lotnictwa, Uczelnia Łazarskiego, Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej oraz Stowarzyszenie Bezzałogowe Systemy Latające. Jej podstawowym celem było poinformowanie szerokich rzesz użytkowników BSL w zakresie nowych możliwości rozwoju technologii BSL, wynikających z działań podjętych przez polskie władze w ostatnich latach.

 

Na zdjęciu: prof. Cezary Galiński, starosta Krzysztof Bieńkowski, prof. Robert Głębocki.


Jarosław Szmulski złożył ślubowanie na radnego Rady Powiatu Przasnyskiego

5 marca 2019 r., podczas obrad IV Sesji Rady Powiatu Przasnyskiego, Jarosław Szmulski złożył uroczyste ślubowanie, obejmując jednocześnie funkcję radnego. J. Szmulski obsadził mandat na podstawie postanowienia Komisarza Wyborczego w Ciechanowie z 11 lutego 2019 r.  Zmiana ta wynika ze złożenia mandatu przez radnego Waldemara Trochimiuka. Jarosław Szmulski w wyborach przeprowadzonych w 21października 2018r. startował z listy KWW Porozumienie Ponad Podziałami i uzyskał kolejno największą liczbę głosów po W. Trochimiuku. Nowemu radnemu życzymy owocnej pracy na rzecz powiatu przasnyskiego.


 

 

wtorek, 5 marca 2019

Starostwo Powiatowe nie stworzy kolejnego „ogólniaka” w Przasnyszu

Nowe władze powiatu spotkały się i wysłuchały negatywnych opinii szkół powiatowych, w których funkcjonują już licea ogólnokształcące. Po konsultacjach ze środowiskiem biznesowym i edukacyjnym starosta Krzysztof Bieńkowski doszedł do wniosku, że kolejne liceum ogólnokształcące w naszym powiecie nie jest potrzebne. Bardziej oczekiwany przez rynek jest rozwój szkół technicznych i branżowych.

21 stycznia 2019 r. przedstawiciele samorządu powiatowego złożyli oświadczenie o odstąpieniu od umowy użyczenia pomieszczeń szkolnych w Zespole Medycznych Szkół Policealnych w Przasnyszu. Umowa, zawarta 4 października 2018 r. przez poprzednie władze powiatu, zakładała utworzenie w przasnyskim „Medyku” liceum o profilu biologiczno-medycznym.

Zarząd Powiatu przeprowadził konsultację z dyrektorami obecnie funkcjonujących placówek oświatowych oraz dokonał analizy potrzeb i wymagań szkół oraz trendów demograficznych.

Dyrektorzy powiatowych szkół ponadpodstawowych zapewnili starostę, że ich placówki są dobrze przygotowane na przyjęcie dodatkowego rocznika uczniów w tym roku, co wynika z przyjętej przez rząd reformy systemu oświaty. Szkoły wprowadziły szereg rozwiązań organizacyjnych, by zapewnić uczniom jak najbardziej komfortowe warunki nauki. Zwiększona liczba klas w jednym roczniku nie spowoduje też dwuzmianowości zajęć, gdyż łączna liczba oddziałów klasowych będzie niższa niż 10 lat temu i wcześniej, gdy do szkół średnich uczęszczali uczniowie urodzeni w czasie wyżu demograficznego.

Co więcej, zarówno Rada Powiatu poprzedniej kadencji, jak też Rada obecna nie zajmowały stanowiska w sprawie zawarcia umowy użyczenia oraz warunków jej realizacji.

Zarząd Powiatu nie widzi w związku z tym potrzeby utworzenia nowego liceum ogólnokształcącego na bazie Zespołu Medycznych Szkół Policealnych w Przasnyszu. Z uwagi na fakt, iż nie doszło do skonsumowania zapisów umowy użyczenia, Zarząd podjął decyzję o jej wypowiedzeniu ze skutkiem natychmiastowym tak, by nie ponosić dodatkowych kilkuset tysięcy złotych kosztów.

Jednocześnie Zarząd podejmie starania do zabezpieczenia odpowiednich środków finansowych na wymagane remonty w placówkach oświatowych. Będą też prowadzone rozmowy z Urzędem Marszałkowskim o przyszłości budynku i hali sportowej przy ul. Szpitalnej.

 



poniedziałek, 4 marca 2019

Święto żołnierzy niezłomnych w Jednorożcu.

Na apel Starosty Przasnyskiego Krzysztofa Bieńkowskiego, w obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” włączyły się powiatowe placówki oświatowe. Uczniowie i nauczyciele z Zespołów Szkół Powiatowych w Przasnyszu i Chorzelach oraz LO im. KEN w Przasnyszu wzięli udział w Rajdzie Patriotycznym w Górach Dębowych, natomiast Liceum Ogólnokształcące w Jednorożcu, we współpracy z Publicznym Gimnazjum, przygotowały uroczysty apel pamięci.

Uczniowie liceum i gimnazjum przedstawili wspaniały program patriotyczny nawiązujący do tradycji polskiego podziemia antykomunistycznego. W apelu wzięli udział m.in. Starosta Przasnyski Krzysztof Bieńkowski, Senator RP Jana Maria Jackowski, Wójt Gminy Jednorożec Krzysztof Iwulski. Piękną część artystyczną, zakończyło wspólne odśpiewanie „Modlitwy obozowej” - pierwszej pieśni żołnierskiej powstałej w okresie II Wojny Światowej.

Dyrektor LO Jolanta Bączek oraz dyrektor Gimnazjum Artur Piotrak, wręczyli także razem ze starostą Bieńkowskim i Wójtem Iwulskim dyplomy i podziękowania szczególnie wyróżniającym się uczniom.

 












niedziela, 3 marca 2019

Przasnyski Bieg Pamięci – W Hołdzie Żołnierzom Wyklętym

3 marca 2019 roku w Przasnyszu odbył się bieg upamiętniający Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Organizatorami biegu byli:  Starosta Przasnyski Krzysztof Bieńkowski, Burmistrz Przasnysza Łukasz Chrostowski oraz Dowódca JW 5699 w Przasnyszu płk Mariusz Gułaj. Udział w biegu był bezpłatny. Każdy uczestnik po zakończeniu rywalizacji otrzymał dyplom i medal pamiątkowy, wręczony przez Starostę Przasnyskiego i Burmistrza Przasnysza.








 

Rajd Patriotyczny pamięci żołnierzy niezłomnych pod patronatem Starosty Przasnyskiego Krzysztofa Bieńkowskiego

1 marca 2019 r., w Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, na ternie Gór Dębowych odbył się Patriotyczny Rajd pieszy. Organizatorem przedsięwzięcia było Starostwo Powiatowe w Przasnyszu, we współpracy z Nadleśnictwem Przasnysz i Zespołem Szkół Powiatowych w Przasnyszu.

Pierwszym punktem Rajdu była wspólna modlitwa pod „Krzyżem Leśników” – odnowionym przez Nadleśnictwo Przasnysz z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Następnie liczne grono mieszkańców powiatu, uczniów szkół powiatowych, młodzieży oraz organizacji pozarządowych przeszło pod pomnik Wiktora Zacheusza Nowowiejskiego ps. „Jeż”, gdzie odśpiewano polski hymn oraz złożono kwiaty.  W zbiórce pod pomnikiem uczestniczyli m.in.: Starosta Przasnyski Krzysztof Bieńkowski, Senator RP Jana Maria Jackowski, Kierownik Delegatury MUW w Ciechanowie Robert Kochański, Wójt Gminy Krzynowłoga Mała Jerzy Humięcki i Nadleśniczy Nadleśnictwa Przasnysz Stanisław Czarzasty.

Po dokonaniu oficjalnego otwarcia Rajdu przez Starostę Bieńkowskiego, uczestnicy wyruszyli leśnymi ścieżkami, w ciszy wspominając bohaterów walki o naszą niepodległość, którzy w tragicznej sytuacji państwa polskiego nie złożyli broni, lecz podjęli skazaną na przegraną walkę z machiną sowieckiej okupacji. Rajd zakończyło wspólne ognisko i poczęstunek na parkingu leśnym.








piątek, 1 marca 2019

Starostwo pamięta o „żołnierzach niezłomnych”

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. W obchody święta aktywnie włączyło się Starostwo Powiatowe w Przasnyszu na czele ze Starostą Krzysztofem Bieńkowskim. Starosta odwiedził wszystkie miejsca pamięci „Żołnierzy Wyklętych” na terenie powiatu przasnyskiego. W kościele farnym w Przasnyszu towarzyszył mu również Wicestarosta Waldemar Trochimiuk. Poniżej prezentujemy wykaz tych miejsc, przybliżając historię bohaterów z nimi związanych. Zachęcamy również Państwa do upamiętnienia żołnierzy niepodległościowego podziemia, w miarę możliwości zapalenia zniczy i krótkiej modlitwy za dusze zmarłych.

1. Tablica upamiętniająca 14 żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Narodowego Zjednoczenia Wojskowego i Armii Krajowej, zamordowanych na terenie powiatu przasnyskiego w latach 1945-1951 przez NKWD i UB – Kościół Farny w Przasnyszu.

2. Mogiła Kazimierza Artyfikiewicza ps. „Trzynastka” oraz członków jego oddziału Ruchu Oporu Armii Krajowej – cmentarz parafialny w Jednorożcu.

Żołnierze oddziału „Trzynastki” zginęli 15 lipca 1945 r. w Lipie. Po donosie złożonej przez konfidenta UB zostali okrążeni przez funkcjonariuszy Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Przasnyszu i żołnierzy sowieckich. Po strzałach funkcjonariuszy resortu bezpieczeństwa partyzanci ratowali się ucieczką w stronę lasu. Jednak liczniejsze oddziały komunistów nie dały żadnych szans byłym akowcom. Rannych partyzantów funkcjonariusz UB dobijał bagnetem. Jedynym, który przeżył obławę był Stefan Budziszewski ps. „Motyl”, jednak aresztowany został wkrótce stracony w dotychczas nieznanym miejscu.
15 lipca polegli następujący żołnierze ROAK: Kazimierz Artyfikiewicz ps. „Trzynastka” z Krasińca, Franciszek Adamkiewicz ps. „Piorun” z Karwacza, Tadeusz Chodkowski ps. „Kartacz” z Wielodroża, Bogdan Kossak ps. „Ford” z Węgrzynowa, Czesław Bojarski z miejscowości Szlasy, Józef Brzeziński z miejscowości Szlasy oraz Eugeniusz Nałęcz ps. „Jastrząb” z Wielodroża.

3.Tablica upamiętniająca żołnierzy oddziału Kazimierza Artyfikiewicza oraz żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych – Kaplica pod wezwaniem Maksymiliana Kolbego w Lipie.

Na terenie naszego powiatu, oprócz oddziałów AK, działały również struktury NSZ. Niestety w lecie 1945 r. w Lipie zostały przeprowadzane aresztowania młodych konspiratorów. Podczas jednego z aresztowań podczas próby ucieczki został zastrzelony Franciszek Jeznach. Pozostali aresztowani zostali przewiezieni do więzienia mokotowskiego, gdzie przeprowadzono śledztwo. Na rozprawie sądowej Warszawskiego Sądu Okręgowego w Warszawie – Pradze, 14 stycznia 1946 r. eneszetowców z Lipy: Bolesława Dominika ps. „Stalowy”, Stanisława Karwowskiego ps. „Twardy”, Franciszka Klamę ps. „Karaś”, Wacława Rogalę ps. „Kiszel” i Zygmunta Urbańskiego skazano na karę śmierci.

4. Pomnik Wiktora Zacheusza Nowowiejskiego ps. „Jeż” w Górach Dębowych – w pobliżu miejscowości Zembrzus przy leśnej ścieżce rowerowej.

Zacheusz Nowowiejski urodzony 28 grudnia 1915 r. we wsi Zembrzus w gminie Janowo, zmarł 6 grudnia 1946 r., Żołnierz Wyklęty. Brał udział w kampanii wrześniowej w 1939 roku, został wzięty do niewoli. Po ucieczce z obozu jenieckiego powrócił w rodzinne strony, gdzie zorganizował siatkę tajnego nauczania. Był żołnierzem ZWZ-AK. Po wkroczeniu Sowietów na teren powiatu przasnyskiego kontynuował walkę i bronił ludność przed sowieckimi represjami. Zginął podczas obławy UB. Ranny próbował ucieczki, a gdy ta okazała się niemożliwa – popełnił samobójstwo.

5. Pomnik poległych i pomordowanych przez oprawców ustroju totalitarno-komunistycznego w latach 1945-1956 – cmentarz przy kościele w m. Zielona.

Pomnik upamiętnia 39 żołnierzy Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych Narodowego Zjednoczenia Wojskowego.

6. Grób Wincentego Kowalewskiego ps. „Toporek” – cmentarz w Krzynowłodze Małej.

Wincenty Kowalewski, członek NSZ, zginął zakatowany przez funkcjonariuszy UBP w Przasnyszu w 1946 r.

7. Grób Nieznanego Żołnierza na cmentarzu parafialnym w Pawłowie Kościelnym.

Z okolicami Pawłowa związana jest postać chorążego Stanisława Kakowskiego ps. "Kaźmierczuk" z Dzielina. Ten urodzony 11 listopada 1889 r. żołnierz AK, NZW oraz przedwojenny członek Stronnictwa Narodowego, zginął wraz z synem Kazimierzem 14 listopada 1951 r. w Kadzielni niedaleko Pawłowa Kościelnego. Niestety miejsce jego pochówku jest nieznane.

Na tym terenie działał również aktywnie Czesław Czaplicki ps. „Ryś” (ur. 8 czerwca 1922 w Zaciszu k. Przasnysza, zm. 16 lipca 2006 we Wrocławiu) – polski żołnierz niepodległościowego podziemia, działacz organizacji kombatanckich, ekonomista i polityk. Podczas okupacji hitlerowskiej, jako kierownik organizacyjny Komendy NSZ powiatu przasnyskiego oraz zastępca dowódcy Oddziału Akcji Specjalnej, prowadził bojową działalność sabotażową i dywersyjną przeciwko wojskom niemieckim. Od 1944 w AK. Po wkroczeniu wojsk sowieckich dowodził oddziałem leśnym w ramach II Okręgu NSZ Mazowsze Północ. Był jednym z dwóch głównych organizatorów brawurowej akcji uwolnienia 42 więźniów – żołnierzy AK, NSZ i BCh z piwnic katowni UB w Krasnosielcu 1 maja 1945.

Historia Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych związana jest z uchwałą podjętą przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2001 roku, kiedy to uznano "zasługi organizacji i grup niepodległościowych, które po zakończeniu II wojny światowej zdecydowały się na podjęcie nierównej walki o suwerenność i niepodległość Polski". W ten sposób chciano oddać hołd poległym i pomordowanym oraz wszystkim więzionym i prześladowanym członkom organizacji "Wolność i Niezawisłość". Osiem lat później organizacje kombatanckie zwróciły się o ustalenie 1 marca Dniem Żołnierzy Antykomunistycznego Podziemia. Dopiero w 2010 roku inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia nowego święta podjął ś.p. prezydent Lech Kaczyński. Proces legislacyjny zakończył się rok później, kiedy to prezydent Bronisław Komorowski podpisał odpowiednią ustawę, która wkrótce została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Tym samym Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych stał się świętem państwowym.